Niż Peter przyniesie wiatr i opadyNiż Peter przyniesie wiatr i opady

W czwartek na pogodę w kraju oddziaływać będzie układ niskiego ciśnienia “Peter”, który przyniesie silny wiatr i intensywny deszcz. Najsilniejszych opadów spodziewamy się na zachodzie i północy Polski. Nie wykluczone, że pojawią się też lokalne burze. Sprawdźmy do kiedy towarzyszyć nam będzie taka pogoda. 

Po kilku dniach spokoju pogodę w naszym kraju ponownie popsuje wędrujący niż. Za jego sprawą zwiększy się prędkość wiatru, pojawią się też opady deszczu. Miejscami temperatura wzrośnie jednak do 14-15 stopni Celsjusza. To kolejny w tym sezonie dość aktywny niż, który przetoczy się przez terytorium naszego kraju.

Silny wiatr

”Peter”, bo takie imię otrzymał układ niskiego ciśnienia, który w najbliższych godzinach przyniesie pogorszenie pogody, wkroczy do Polski już dziś w nocy. Około południa jego centrum znajdzie się nad zachodnią częścią naszego kraju.

Prognozowane położenie centrum niżu "Peter". Źródło: DWD
Prognozowane położenie centrum niżu “Peter”. Źródło: DWD

Wiatr w porywach może przekraczać 100 km/h, a według niektórych modeli osiągnąć nawet 130 km/h, szczególne w wyższych partiach gór. Na nizinach prędkość wiatru w porywie nie powinna przekraczać 80-90 km/h. Wieczorem silnie wiać będzie na Zatoce Gdańskiej, a także na Pomorzu Zachodnim. Zalecamy zachowanie ostrożności, a także w miarę możliwości o zabezpieczenie luźnych przedmiotów, czy nie parkowanie w okolicach drzew. Wiatr tej siły może powodować punktowe szkody materialne.

Prognozowana siła wiatru w porywach. Model: ECMWF
Prognozowana siła wiatru w porywach. Model: ECMWF

Intensywne opady deszczu

Poza wiatrem, niż przyniesie też intensywne opady deszczu. Ma zachodzie może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Opady będą miały charakter ciągły, występujące przez większą część dnia. Wieczorem strefa z opadami przemieści się na północ, nadal oddziałując na zachód kraju.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 4 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 4 listopada 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana suma opadów deszczu do godziny 24:00 w piątek, 5 listopada. Model: ECMWF
Prognozowana suma opadów deszczu do godziny 24:00 w piątek, 5 listopada. Model: ECMWF

Cały czas monitorujemy sytuację związaną z niżem “Peter”. W razie potrzeby, Sieć Obserwatorów Burz wyda odpowiednie ostrzeżenia oraz prognozę burzową, które pojawią się także na łamach IncusMeteo.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group