jesienna wichura i sztorm niż Gisela silny wiatr

Jedno pożegnaliśmy upały i letnie burze, a już na horyzoncie widać pierwszy tej jesieni sztorm! Niż Kirsten, który zmierza do nas znad Wysp Brytyjskich szykuje nam prawdziwe powitanie jesieni. Już jutro (26.08) rozpocznie się pierwsza, jesienna wichura!

Sezon na atlantyckie, głębokie niże nurkujące nad Europę Środkową czas zacząć! Wraz z końcówką sierpnia nadchodzi pierwszy tej jesieni głęboki niż, wraz z silnym wiatrem. Już od jutra (26.08) zacznie się umiarkowanie silna wichura, a na Bałtyku sztorm. Czas szykować parasole, kurtki przeciwdeszczowe i ciepłe bluzy. Najbliższe dni zapowiadają się iście jesiennie. Lato jednak nie powiedziało ostatniego słowa i w weekend może nas czekać seria silnych burz, wraz z prawdopodobnie ostatnim w tym roku upałem.

Wichura zmierza do Polski

Niż Kirsten jest aktualnie (25.08, 10:00 czasu polskiego) nad zachodnim wybrzeżem Irlandii i właśnie wkracza nad Zieloną Wyspę. Wyspy Brytyjskie smagane są silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i miejscami burzami. Jeszcze dziś opuści Wielką Brytanię i skieruje się nad Danię, gdzie dotrze jutro (26.08) koło południa. Bliskość niżu odczujemy spadkiem ciśnienia, począwszy od dzisiejszego wieczora. Wiatr zacznie się nasilać najpierw na zachodzie kraju i nad Bałtykiem od godzin nocnych. Opady związane z niżem nadejdą nad nasz kraj z kolei jeszcze dziś wieczorem. Do środowego południa deszcz i lokalne burze obejmą praktycznie całą północną i centralną Polskę.

Sytuacja baryczna w środę (26.08) w południe czasu UTC (14:00 czasu polskiego). Warto zwrócić uwagę na niż Kirsten nad południowym wybrzeżem Bałtyku i system frontów nad Polską. Źródło: Freie Universitat im Berlin/Deutscher Wetterdienst

Wichura wkroczy do naszego kraju od południowego zachodu. Pierwsze porywy, miejscami przekraczające 70 km/h zanotujemy na Dolnym Śląsku. Później takie wartości pojawią się miejscami na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach. Silny wiatr dotrze także nad Opolszczyznę, Górny Śląsk, Ziemię Łódzką i Mazowsze. Im dalej na wschód, tym będzie wiać słabiej. Na Bałtyku słaby sztorm, ale to nie północna Polska zanotuje najsilniejsze porywy. Wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku będzie kierować się oko niżu. Z tego też powodu to w głębi lądu będzie wiać najmocniej. W nocy wiatr osłabnie, ale w ciągu dnia ponownie się nasili. Najmocniej będzie wówczas wiać w Małopolsce, na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim, oraz ponownie na Kujawach.

Maksymalne porywy sięgną lokalnie 90 km/h, głównie podczas przechodzenia burz lub przelotnych opadów, jednak przeważnie powieje do 65-75 km/h. Pojawią się także opady, szczególnie intensywne na północy i w centrum kraju, oraz lokalne burze. Temperatura będzie mocno zmienna – w środę przejdzie front ciepły, a niemal od razu za nim front chłodny. Temperatura w ciągu godziny czy dwóch może zmienić się o kilka stopni, a po jakimś czasie ponownie skoczyć. Gdy na południu będzie nawet 27 stopni, na północy miejscami zanotujemy nie więcej niż 16 kresek. Również ciśnienie będzie się gwałtownie zmieniać. Podczas przechodzenia centrum niżu nad polskim wybrzeżem barometry wskażą zaledwie 997 hPa. Na południu w tym samym czasie zanotujemy około 1011 hPa.

Ostrzeżenia przed wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Stopień drugi obowiązuje na środę dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i lubelskiego. Oba stopnie obowiązują głównie z powodu prognozowanego silnego wiatru. Prognoza Sieci Obserwatorów Burz zostanie opublikowana wieczorem.

Prognozowane obszary silnego wiatru na środę i czwartek (26 i 27.08). Opracowanie: Sieć Obserwatorów Burz.

Wiatr według prognoz kwalifikuje się jedynie na komunikat meteorologiczny odnośnie lokalnie silnych porywów. Na znacznym obszarze wiatr nie przekroczy bowiem 70 km/h. Warto jednak pamiętać o możliwych, lokalnie silnych szkwałach. Te na linii frontu, bądź związane z burzami mogą powodować szkody w drzewostanie, a nawet uszkadzać dachy. Nagły podmuch może utrudnić jazdę samochodem, lub zrzucić na drogę konary. Dodatkowo lokalne burze mogą nieść grad i nawalne opady deszczu. Na północy kraju najpierw mocniej powieje, później wiatr ucichnie, a następnie ponownie mocno powieje, tym razem z północy. Do przelotnych opadów dojdzie słaby sztorm i możliwe miejscami niewielkie spiętrzenie sztormowe. Zagrożenia cofką na chwilę obecną nie prognozujemy.

Sytuacja, choć pod stałą obserwacją, jest raczej spokojna i poza burzami nie widać większych szans na zmianę na gorsze. Pierwsza, jesienna wichura będzie więc raczej spokojna. Nie zmienia to faktu, że miejscami mogą pojawić się szkody. Warto więc zachować ostrożność i przygotować się na przerwy w dostawie prądu, czy utrudnienia w komunikacji.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group