nawałnice Włochy

Nawałnice nawiedziły dziś (29.08) północne Włochy, Słowenię i Austrię. Strefa gwałtownych burz zmierza Czechy, Słowację i Polskę. Dokładnie ten system pogodowy przyniesie jutro gwałtowne burze w znacznej części naszego kraju! Podobnie jak dziś we Włoszech, czy Słowenii możliwe będą powodzie, gradobicia, czy trąby powietrze!

Silne burze od rana przechodzą nad północnymi Włochami i Słowenią. Popołudniu przeniosły się nad Austrię i obecnie (17:00) zbliżają się do granic Węgier i Słowacji. W kolejnych godzinach nocne, gwałtowne burze spodziewane są w Czechach i południowo-zachodniej Polsce. Nadal groźnie będzie w Austrii. Nawałnice nadal jednak atakują głównie północne Włochy. Poza licznymi wyładowaniami i powodziami, pojawiły się gradobicia i przynajmniej jedna trąba powietrzna.

Dokładnie ta sama masa powietrza, która aktualnie sprowadza gwałtowne burze nad Dunajem i Padem, w niedzielę zagrozi Polsce. Prognozowane niże, mające stworzyć nad naszym krajem gwałtowne burze, tworzą się właśnie nad północą Włoch i powoli zmierzają nad Austrię. Jest to więc zapowiedź tego, co może nas jutro czekać.

Nawałnice nawiedziły Włochy i Austrię!

Od godzin rannych, północne Włochy są na linii ognia. Pofalowany front atmosferyczny, w zasięgu którego budują się lokalnie silne burze, zaczął tam tworzyć niże. Już od wczoraj pogoda w regionie była niestabilna, jednak to dziś wystąpiły te najgwałtowniejsze zjawiska. Ulewne, długotrwałe deszcze, gradobicia, czy trąby powietrzne spowodowały potężne zniszczenia w północnych Włoszech. Również Słowenia, a później Austria znalazły się w zasięgu gwałtownej pogody. Teraz niszczycielskie burze zmierzają na Czechy, Węgry i Słowację. Niestety Polska także jest na ich trasie, ale najgorsze nadejdzie dopiero jutro. Część prognoz numerycznych sugeruje, że może być gorzej niż we Włoszech.

Gwałtowne burze dotknęły głównie rejony Genui, Parny, Werony, Padwy, Modeny i Wenecji. Powodzie błyskawiczne wystąpiły między innymi w Piemoncie. Miasto Alessandria znalazło się pod wodą. W niedalekim Campomorone spadło w ciągu 3 godzin aż 208 mm deszczu! W Casalmaggiore spadł grad o średnicy przeszło 5 cm. Z kolei między Mantuą a Weroną pojawiła się trąba powietrzna. Dodatkowo, u brzegów Genuy wystąpiły przynajmniej trzy trąby wodne, z czego jedna według niepotwierdzonych informacji uderzyła w ląd.

Niespokojnie jest również w Austrii, gdzie na godzinę 17:00 występuje kilka, gwałtownych superkomórek. Najsilniejsza z nich znajduje się na wschód od Grazu i niebawem wkroczy nad północno-zachodnie Węgry. Na trasie silnych burz jest między innymi Wiedeń. Według niepotwierdzonych informacji również w Austrii mogła zejść trąba powietrzna. W kolejnych godzinach nawałnic spodziewamy się nad zachodnią Słowacją, Czechami i południowo-zachodnią Polską. Zagrzmi także nad północno-zachodnimi Węgrami. Kraje te są również w obszarze zagrożenie gwałtownymi burzami w dniu jutrzejszym.

Polska w zasięgu nawałnic

Jeden z najsilniejszych w ostatnich latach incydent burzowy może mieć miejsce już jutro w naszym kraju. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz, należy się spodziewać burz o niszczącej sile, w tym superkomórek mogących generować tornada, bardzo duży grad, nawalne opady deszczu i ekstremalnie silny wiatr. Istnieje wysokie ryzyko poważnych szkód materialnych. Niestety osoby przebywające na trasie najgwałtowniejszych nawałnic również są narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz pojawi się dziś wieczorem. Może obejmować pierwszy w tym roku ekstremalny stopień zagrożenia burzowego. W związku z tym zachęcamy do śledzenia relacji live, wraz z interaktywną mapą burzowo-opadową na stronie Sieci i w aplikacji Monitor Burz.

Zdjęcie ilustracyjne: Simone Ferrarin via Rete Meteo Amatori
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group