Nawałnice, duży grad i tornada możliwe nad Polską. Zjawiska mogą nieść poważne szkody materialne! Sprawdź gdzie będzie najgorzejNawałnice, duży grad i tornada możliwe nad Polską. Zjawiska mogą nieść poważne szkody materialne! Sprawdź gdzie będzie najgorzej

 

Groźna pogoda nie odpuszcza! Pojawią się dziś nawałnice, duży grad, możliwe będą także tornada w Polsce. Niestety, siła zjawisk może być na tyle duża, że będą one w stanie wywoływać poważne szkody materialne. Które miejsca mogą oczekiwać najgroźniejszej aury? Sprawdzamy prognozy na dzisiejszy dzień i noc!

Za nami silne burze, które pojawiły się we wtorek i w nocy z wtorku na środę. Środa będzie jeszcze groźniejsza. Spodziewane są gwałtowne, silne burze superkomórkowe z opadami dużego gradu, nawalnymi opadami deszczu, a także możliwością pojawienia się trąb powietrznych. Sieć Obserwatorów Burz jak zawsze przygotowała stosowną prognozę. Niestety, uwzględnia ona najwyższy stopień zagrożenia burzowego na dzisiejszą dobę.

Nawałnice, duży grad i tornada w Polsce. Możliwe szkody materialne

Dzisiejszy dzień przyniesie niestety cały zakres niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Mogą się pojawiać zarówno izolowane, niebezpieczne superkomórki burzowe jak i w późniejszych godzinach układy konwekcyjne z wbudowaną linią szkwału. Niewykluczone, że pojawi się także sygnatura bow echo świadcząca o silnych, niszczących porywach wiatru.

Wyjątkowo energetyczna i niebezpieczna masa powietrza, wspomagana dodatkowo pobliskim niżem, oraz frontem chłodnym, ponownie sprowadzi do Polski bardzo silne, niszczące nawałnice. W środę spodziewamy się początkowo rozproszonych superkomórek, łączących się w większe klastry, a później potencjalnie w przynajmniej jeden układ wielokomórkowy (MCS), prawdopodobnie z wbudowanym układem bow echo. Komórki, oraz późniejszy układ, będą rozwijać się w wyjątkowo ciepłej i wilgotnej masie powietrza, wypieranej przez front chłodny. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to rozwój burz superkomórkowych na południu kraju w pasie Wrocław, Opole, Częstochowa, które będą gwałtowne, z potencjałem do generowania każdego typu niebezpiecznych zjawisk. W centrum i na wschodzie kraju pojawią się burze superkomórkowe o charakterze masowym, które szybko będą łączyć się w klastry, a później także w układ wielokomórkowy. Zjawiska tutaj będą słabsze. Burze wystąpić mogą również na krańcach południowych kraju, ale ich potencjał będzie ograniczony przez mniejszą ilość energii. Podobnie będzie to miało miejsce na północy obszaru prognozy, gdzie szanse na burze będą dość niskie, jednak potencjalne komórki mogą być miejscami niebezpieczne.
Pierwsze burze mogą wystąpić rano na krańcach północnego wschodu kraju i będą to pozostałości po nocnych superkomórkach i układzie z centrum i zachodu kraju. Głównym zagrożeniem będą w tym przypadku silne opady deszczu, porywy wiatru do 70-80 km/h oraz lokalny drobny grad. Dzienne, najsilniejsze zjawiska, prawdopodobnie wystąpią w 2-3 falach, pierwszej około południa, drugiej późnym popołudniem i trzeciej wieczorem i w nocy. Burze stopniowo przemieszczać się będą na wschód, coraz bardziej się organizując i łącząc w większe struktury. Burze wygasną dopiero nad ranem na wschodzie kraju.

Jest to potencjalnie niebezpieczna sytuacja! Głównymi zagrożeniami będą opady gradu o średnicy lokalnie ponad 7 cm, silne konwekcyjne porywy wiatru o prędkości miejscami powyżej 110 km/h, zwłaszcza w przypadku silnych zjawisk downburst, nawalne opady deszczu prowadzące do zalań, podtopień oraz do powodzi błyskawicznej. Bardzo prawdopodobne jest również wystąpienie jednej lub kilku trąb powietrznych, niewykluczone, że jednej silnej. Na wschodzie kraju powszechne będzie łączenie się superkomórek burzowych, w wyniku czego lokalnie zjawiska mogą być bardziej gwałtowne. Tutaj również burze będą nieść ze sobą silne i gwałtowne zjawiska, głównie silne porywy wiatru przekraczające 100 km/h (przy zjawiskach downburst możliwe więcej), nawalne opady deszczu prowadzące do powodzi błyskawicznej, opady gradu o średnicy mogącej przekroczyć 5 cm, oraz trąby powietrzne.

Można się także zapoznać z prognozą przygotowaną przez zaprzyjaźnionego z nami Pawła Błaszkowskiego:

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group