Nawalne opady, liczne interwencje i powódź błyskawiczna w PolsceNawalne opady, liczne interwencje i powódź błyskawiczna w Polsce

Za nami nawalne opady i burze, jakie przetoczyły się przez południowo- wschodnią część kraju. Najbardziej ucierpiała Bielsko- Biała i okolice, gdzie spadło ponad 150mm deszczu w ciągu kilku godzin! Wystąpiła powódź błyskawiczna, a także liczne zalania i podtopienia. Sytuacja stabilizuje się. Działania służb nadal trwają, straż interweniowała prawie 2200 razy. 

Pogoda znów pokazała swoje najgorsze oblicze. Silne opady, jakie wystąpiły na południowym- wschodzie kraju na terenie woj. małopolskiego i śląskiego doprowadziły do licznych zalań i podtopień, a także do wystąpienia powodzi błyskawicznej. Miejscami spadło ponad 150 mm deszczu w kilka godzin! Tak wielkie opady musiały doprowadzić do licznych szkód. Gdzie sytuacja była najgorsza?

Nawalne opady deszczu, powódź błyskawiczna w Polsce

Za nami okres bardzo dynamicznej, deszczowej aury. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach na południu kraju spadło miejscami ponad 150 mm deszczu. Nie brakowało także miejsc, gdzie suma opadu przekroczyła 100 mm deszczu. Są miejsca, gdzie spadło już tyle deszczu, ile średnio pada przez cały miesiąc.

Silny opad pojawił się już w nocy z poniedziałku na wtorek:

Silnych opadów przybyło w nocy, rozwinęła się także niemal stacjonarna strefa z deszczem, powodując powstanie zjawiska powodzi błyskawicznej. Padało kilkanaście godzin, przez co sytuacja zwłaszcza w Bielsku- Białej i okolicach była bardzo trudna. W mieście ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy.

Tak z kolei wygląda przygotowane zestawienie dot. dobowej sumy opadów deszczu.

Liczne interwencje, zalania i podtopienia

Do dziś Straż interweniowała prawie 2200 razy, a działania służb nadal trwają, więc liczba ta będzie prawdopodobnie jeszcze większa. W sieci pojawiło się całe mnóstwo materiałów dokumentujących szkody, zarówno w rejonie Bielska – Białej i okolic, a także Krakowa czy na Lubelszczyźnie, gdzie w dniu wczorajszym także notowane były intensywne opady.

Grafika ilustracyjna: x.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group