Wenus

Sensacyjne odkrycie naukowców! W atmosferze najbliższej nam planety, Wenus, może istnieć życie! Teleskopy na płaskowyżu Atacama i Hawajach miały wykryć w atmosferze planety fosfinę – jeden z biowskaźników obecności bakterii beztlenowych. Nie są jeszcze znane procesy inne niż bakteryjne, które mogłyby wytłumaczyć jej obecność w atmosferze bliźniaczej nam planety!

Sensacyjnego odkrycia dokonali naukowcy z MIT, oraz uniwersytetów w Manchesterze i Cardiff. Efekty ich prac zostaną opublikowane jeszcze dziś w magazynie Nature. Wstępne informacje udało się jednak ustalić portalowi Astrobiology.com. Wynika z nich, że między 25 a 50 kilometrów nad powierzchnią Wenus występuje fosfina – lotny związek fosforu i wodoru. Jego obecność na Ziemi wiąże się z obecnością bakterii beztlenowych. Jeżeli jej źródło na najbliższej nam planecie nie jest związane z wulkanami, czy promieniowaniem UV, to można podejrzewać, że w atmosferze planety istnieje życie!

Fosfina w atmosferze Wenus!

Ten rzadki związek chemiczny został odkryty przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology, University of Cardiff i Universty of Manchester. Analizowali oni obrazy uzyskane z teleskopów ALMA w Chile i James Clerk Maxwell na Hawajach. Spektrum fosfiny zaobserwowane przez oba teleskopy wskazuje na jej znaczną ilość – większą niż mogłyby powodować procesy geologiczne, czy oddziaływanie promieniu UV na któryś ze składników atmosfery planety. Choć nie ma jej wiele, to wykryte przez naukowców ilości wystarczają, aby podejrzewać, że w wenusjańskich chmurach, bądź na powierzchni planety występują liczne kolonie bakterii beztlenowych! Fosfina jest bowiem jednym z biowskaźników życia, których szukają astrobiolodzy w badanych układach planetarnych.

W zespole, który dokonał odkrycia jest astrobiolog, dr. Janusz Pętkowski z MIT. Jest on również współautorem pracy naukowej, w której publikowane są wyniki badań. Nie jest to jednak dowód na istnienie życia na Wenus. Takim byłoby zebranie próbek, w których żyłyby takie bakterie. Obecnie jednak mamy solidne powody do tego, aby wysłać na powierzchnię planety sondę, wraz z próbnikami atmosfery. Podobne misje miały miejsce w przeszłości, jednak z powodu panującego ciśnienia i temperatury, oraz kwasowego środowiska, jedynie nieliczne sondy przekazały dane z powierzchni planety. Ostatnie lądowanie na Wenus miało miejsce 15 czerwca 1985 roku.

Znalezienie fosfiny w atmosferze Wenus to jedno z najbardziej przełomowych odkryć naukowych ostatnich lat. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko odkrycia życia na innej planecie. I to w naszym układzie słonecznym!

Zdjęcie ilustracyjne: JAXA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group