Za nami początkowo spokojny, później bardziej dynamiczny i chłodny listopad. Ostatecznie jedenasty miesiąc roku okazał się chłodniejszy i nieco bardziej wilgotny niż zakładały to prognozy, choć generalne trendy pogodowe sprawdziły się. Rozpoczyna się właśnie ostatni miesiąc 2024 roku. Jaki będzie grudzień? Czy przyniesie nam upragniony śnieg, a może ponownie będzie ciepły i wietrzny? Sprawdzamy dla Was jak wygląda prognoza długoterminowa na grudzień 2024!
Listopad 2024 zapisał się początkowo jako suchy, wyżowy okres, który wraz z początkiem trzeciej dekady miesiąca zmienił się w bardziej niżowy i mokry. Pojawiły się opady śniegu, głównie w górach, a także wichury. Temperatury były niskie, a nawet bardzo niskie jak na ten okres roku, przez co w południowej i częściowo centralnej Polsce listopad okazał się chłodniejszy od średniej z lat 1991-2020. Jeśli jednak porównamy go ze średnią lat 1951-2000, okazuje się on cieplejszy od normy w całym kraju. Doświadczenie z prognozy na listopad, oraz jej weryfikacji, a także wcześniejsza, kompleksowa analiza na zimę 2024/2025, pozwoliły przygotować dokładniejszą prognozę na grudzień 2024.
Cieplej, ale nie za bardzo
Początek miesiąca zacznie się na ogół spokojnie, aby szybko przejść w bardziej dynamiczny okres. Zarówno wyliczenia średnio, jak i krótkoterminowe przewidują wyższą or średniej temperaturę, ale dodatkowo więcej opadów. Związane to będzie z dynamicznym niżem, który w okolicach 8. grudnia przejdzie niedaleko Polski. Przyniesie on silniejsze opady, możliwą wichurę, oraz wzrost temperatury. Dopiero po jego przejściu, na przełomie pierwszej i drugiej dekady, grudnia, ochłodzi się. Jednocześnie będzie rozbudowywać się pole wyżowe, które zapewni w połowie miesiąca stabilizację aury i mniejszą ilość opadów na północy i w centrum. Dodatkowo temperatury bliższe normy na południu kraju, oraz nieznacznie powyżej średniej w pozostałych regionach, pozwolą na utrzymanie się na dłużej pokrywy śnieżnej, jeżeli takowa powstanie.
Silniejsze ocieplenie spodziewane jest w trzeciej dekadzie grudnia. Ogólna anomalia wyniesie najpewniej w okolicach 1 stopnia powyżej średniej, jednak związane to może być z krótkim, ale intensywnym ociepleniem pod koniec miesiąca, związanym z możliwym kolejnym, dynamicznym niżem wędrującym w pobliżu Polski. Przewidywana głównie na połowę miesiąca dominacja wyżowa załamie się najpewniej tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dając szansę na przelotne opady śniegu, jednak niestety z możliwą kolejną wichurą. Niewykluczone jednak że niż zamiast przynieść biały puch, sprowadzi do naszej części Europy ocieplenie, silny wiatr i opady deszczu. Okres świąteczny jest jeszcze zbyt odległy, aby określić dokładną prognozę, jednak wiele wskazuje na to że nie będzie on stabilny i wyżowy. Trzecia dekada grudnia będzie więc cieplejsza, ale prawdopodobnie nie jednostajna – jedno lub dwudniowe potencjalnie silne ocieplenie zakończy epizod z wiatrem i opadami.
Więcej opadów, pojawi się śnieg
Skoro mowa o opadach, to grudzień 2024 ma szansę być miesiącem w opadowej normie, a miejscami nawet powyżej. Szczególnie mokra (a raczej śnieżna) ma być północ kraju, gdzie przynajmniej dwa, rozległe wyże przyniosą opady na początku i pod koniec miesiąca. Przejściowe opady związane z wędrującymi frontami będą także występować w pozostałych okresach miesiąca. Połowa grudnia za sprawą blokady wyżowej będzie najpewniej mniej wilgotna, choć na południu mogą zaznaczyć się wędrujące niże śródziemnomorskie. Oznacza to opady śniegu w górach i na wyżynach, miejscami intensywne i długotrwałe.
Choć modele ECMWF, oraz CFS przewidują na ogół miesiąc w normie opadowej, to dokładna analiza wiązek modelu europejskiego nieco bardziej faworyzuje wariant z lekkim niedoborem opadów – jest on bardziej prawdopodobny, choć nadal dominująca część prognoz wskazuje na opady w normie. Porównując przewidywania modeli pogodowych dla listopada ze stanem faktycznym, bardzo prawdopodobne jest to, że cieplejszy Bałtyk przyniesie kolejne przypadki zjawiska lake effect. Wędrujące wówczas chłodne masy powietrza nad cieplejszym zbiornikiem wodnym, powodują intensywne parowanie. To z kolei tworzy liczne chmury kłębiaste z opadami, które po zawietrznej stronie akwenu są intensywne i mogą trwać z niewielkimi przerwami nawet kilka dni. Zimą zjawisko to odpowiada za śnieżyce, głównie na Pomorzu i Warmii, a przy silnych napływach, także w głębi kraju.
Początek trzeciej dekady grudnia będzie nieco bardziej wilgotny, przez co są szanse na śnieg w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Niestety jednoczesna dodatnia anomalia temperatury może zwiastować deszcz zamiast śniegu, a doświadczenie poprzednich lat raczej faworyzuje ten wariant. Dokładna prognoza na Święta pojawi się na kilka dni przed, a wstępne analizy na około półtora tygodnia wcześniej.
Prognoza długoterminowa na grudzień 2024
Grudzień zapowiada się w dużym skrócie typowo w skali ostatnich lat. Przyniesie przynajmniej jeden epizod z silnym wiatrem i śnieżycami, a możliwe że ostatecznie pojawią się dwa. Temperatura będzie ostatecznie wyższa od normy, a szanse na to że miesiąc będzie chłodniejszy, wynoszą zaledwie 10-15%. Jednoczenie nie zabraknie opadów. Te wystąpią w formie śniegu, jak i deszczu. Pokrywa śnieżna na początku miesiąca najpewniej nie utrzyma się dłużej niż kilka dni. Dopiero druga połowa grudnia może być wystarczająco chłodna, aby biały puch na nizinach pozostał na dłużej.
Najwięcej opadów, w tym śniegu, zanotujemy na wybrzeżu, gdzie dużą rolę odegrają lokalne opady związane z napływami chłodnego powietrza znad Bałtyku. Biały puch pojawi się także w górach, jednak tam będzie go mniej. Wiele odnośnie tego jakiej pogody spodziewać się w grudniu zależeć będzie od dokładnej trasy niżów. Ogólnie większa dynamika na początku miesiąca, oraz na przełomie drugiej i trzeciej dekady sprawiają, że ostatecznie grudzień może okazać się albo jeszcze cieplejszy, albo termicznie w okolicach normy. Odnośnie opadów, zmienić się może ich rozłożenie przestrzenne, jednak wysoce prawdopodobne jest, że w części kraju opadów będzie ponad normę. Temperatury towarzyszące nam będą w okolicach 0-5 stopni, jedynie z nielicznymi wyjątkami nieznacznie wyższych wartości. Mrozy będą głównie nocne, oraz w górach.
Ogólnie grudzień 2024 zapowiada się mniej więcej typowo dla poprzednich lat – czeka nas chłodna aura przeplatana krótkimi ociepleniach, po których pojawią się chłodne okresy i opady śniegu. Nie będzie on ani wyjątkowo ciepły, ani chłodny. Nie będzie wybitne dużo śniegu, choć może miejscami dać się we znaki przez dzień czy dwa.
Grafika ilustracyjna: Robert Marcinowicz/INCUS News
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!