Wielu mieszkańców obudziło się dziś z typowo jesiennym widokiem za oknem. Nad Polską zalegały poranne, miejscami gęste mgły. IMGW wydał na zeszłą noc i poranek ostrzeżenia przed mgłami. Nie inaczej zapowiada się nadchodząca noc, choć w nieco innych regionach kraju.
Pogodna aura jesienią to nie tylko piękne widoki i okazja na ostatnie promienie słońca przed zimową szarugą i sezonem wichur. To również malownicze, ale i niebezpieczne mgły nad Polską. Skąd biorą się gęste mgły jesienią i jak długo się utrzymają?
Gęste mgły o poranku nad Polską
Zgodnie z prognozami i ostrzeżeniami, zeszłej nocy i o poranku nad znaczną częścią Polski utrzymywały się gęste mgły. Miejscami widzialność spadła poniżej 200 metrów. W takich warunkach jazda samochodem jest trudna i może być niebezpieczna. Część lotów została przekierowana lub odwołana z powodu ograniczonej widzialności. Niedługo po wschodzie słońca mgły zaczęły zanikać, jednak nie wszędzie. Nadal mgły i zamglenia utrzymują się między innymi na środkowym Mazowszu. Stacja meteorologiczna na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie raportowała o godzinie 13:00 widzialność 2300 metrów i podstawę chmur na wysokości zaledwie 60 metrów. Jeszcze niższą widzialność i podstawę zachmurzenia (odpowiednio 1500 i 30 metrów) zanotowano na lotnisku w Modlinie.
Tak wyglądał dzisiejszy, mglisty poranek nad Łodzią @Miasto_Lodz 😍
fot. Kamil Pasiński@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #jesień #mgła pic.twitter.com/UFGAeMJHS1— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) October 24, 2024
Również nadchodząca noc będzie mglista w wielu regionach kraju. IMGW wydało na teraz ostrzeżenia przed mgłami dla doliny górnej Wisły i wideł Wisły i Sanu. Ograniczona widzialność możliwa będzie jednak w niemal całej wschodniej i większości środkowej Polski. Dodatkowo z mgłą możliwe będą lokalne przymrozki czy nawet słabe mrozy, osadzające szadź. Szczególnie liczne i gęste mgły przewidujemy na Pojezierzu Pomorskim, Roztoczu, nad Wisłą i Sanem, oraz miejscami na Kaszubach, Kielecczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Ziemi Radomskiej i na wschodzie Kujaw.
Łódź pod kołdrą
fot. fot. Dariusz Oleszczak pic.twitter.com/J6k37ZgNWe
— Łódź (@Miasto_Lodz) October 24, 2024
Gęste mgły związane są z silnym wyżem, dominującym nad znaczną częścią Europy. Jego centrum obecnie ulokowane jest nad południowo-wschodnią Polską. Brak wiatru, oraz zjawisko osiadania, sprzyjają mgłom i zamgleniom. Antycyklon stopniowo jednak będzie się odsuwał na wschód, ustępując miejsca obszarom niskiego ciśnienia. Pogoda początkowo niewiele się zmieni – nadal czeka nas sporo słońca w ciągu dnia, wraz z nocnymi mgłami. Sytuacja może nieco zmienić się w niedzielę, jednak to opiszemy w prognozie weekendowej.
UWAGA⚠️
WYDANO OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW
➡️GĘSTA MGŁAPrognozuje się gęste mgły, miejscami ograniczające widzialność poniżej 200m
Od: 2024-10-24 23:00
Do: 2024-10-25 10:15 pic.twitter.com/hh6qkFxqEx— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 24, 2024
Grafika ilustracyjna: X / Sieć Obserwatorów Burz / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!