koniec lata na Kaszubach

Przed nami ostatnie godziny babiego lata. Na zachodzie kraju skończy się jeszcze dziś, na wschodzie w czwartek (24.09). Późny powiew dość ciepłego powietrza, połączony z bezchmurnym niebem zapewnił nam prawdziwy koniec lata. Jak wyglądał on na Kaszubach?

Nie bez powodu nazywa się je Szwajcarią Północy. Okolice Wieżycy na Kaszubach to jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju. Nie ma tu tak wielu turystów jak na Mazurach, czy w Bieszczadach, choć region oferuje to, co się ba te miejsca razem. Są wzgórza i liczne szlaki rowerowe i piesze. Jest Kraina Jezior Kaszubskich z ośrodkami wypoczynkowymi w Ostrzycach, Brodnicy Górnej, czy Chmielnie. Są także plaże, mariny i szlaki żeglugowe między jeziorami. Postanowiliśmy skorzystać z ostatnich chwil ciepłej i słonecznej aury i udać się na Kaszuby. Za cel obraliśmy Szwajcarię Kaszubską, a dokładniej masyw Wieżycy, niedalekie Ostrzyce i urokliwe Chmielno.

Koniec lata z najwyższego punktu Kaszub!

Wieżyca to najwyższe wzniesienie północnej Polski, a przez to także najwyższy punkt na Kaszubach. Wznosi się na niemal 330 metrów nad poziom morza. Na jej szczycie od ponad 20 lat stoi także wieża widokowa, z której doskonale widać okolicę, zwłaszcza pobliskie jeziora, Kartuzy, czy rejon Kościerzyny. Wbrew obiegowej opinii, nie dostrzeżemy z Wieżycy morza, ani tym bardziej Półwyspu Helskiego. Niestety także całych Kaszub nie uda nam się objąć wzrokiem. Mimo tego, około 30-sto metrowa wieża widokowa warta jest odwiedzenia.

koniec lata widziany z Wieżycy
Widok na północ z wieży widokowej na Wieżycy. Widoczne jezioro Ostrzyckie. Fot. Incus Meteo

Prowadzi do niej kilka szlaków. Każdy oczywiście pod górę. Niezależnie jednak od trasy, przejście z leśnego parkingu pod wieżę zajmie nie więcej niż 15-20 minut. Idziemy cały czas gęstym lasem. Jeśli wybierzemy mniej uczęszczaną trasę od parkingu przy drodze do Ostrzyc, czeka nas przeprawa niczym z Beskidu, czy Bieszczad.

Paprocie przy jednym ze szlaków na szczyt Wieżycy. Fot. Incus Meteo

Kaszubskie jeziora pod koniec września

Na północ i zachód od Wieżycy rozciąga się kraina pagórków, gęstych lasów, niewielkich miasteczek i jezior, zwana Szwajcarią Kaszubską. Jeziora z kolei układają się w tzw. Pętlę Raduńską, bowiem większość z nich połączona jest naturalnie rzeką Radunią. Pozwala to na spłynięcie kajakiem praktycznie całej krainy. Jeśli zaczniemy naszą przygodę w Stężycy, możemy ją po dwudniowym spływie skończyć w Gdańsku. Musimy jednak zapewnić transport kajakom – na dwóch odcinkach wprowadzono stały zakaz żeglugi kajakowej.

Jezioro Białe w Chmielnie. Fot. Incus Meteo

Kajaki w Ostrzycach wypożyczyliśmy pod koniec sierpnia. Tam też mieliśmy krótki postój w dniu dzisiejszym. Pogoda ponownie zachęcała do spacerów i takowy, krótki, sobie urządziliśmy. Następny postój nastąpił w Chmielnie, również na krótko.

Malowniczy most w okolicach Żukowa

Na koniec udaliśmy się w okolice Żukowa, konkretniej do miejscowości Rutki. Znajduje się tam most kolejowy, oraz zapora wodna na Raduni. To jeden z najbardziej urokliwych miejsc w regionie. Mimo tego niewiele osób o nim wie. Wszechobecna cisza, brak ludzi i niemal stojąca w miejscu woda. To wszystko, w klimacie późnego, ciepłego popołudnia to wszystko czego trzeba na koniec ciężkiego, pracowitego dnia!

koniec lata w Rutkach na Kaszubach
Most w Rutkach nad sztucznym jeziorem na rzece Raduni. Fot. Incus Meteo

Niestety takie sielankowe widoki nas niebawem opuszczą. Od jutra pogoda zacznie się psuć. Apogeum nastąpi między piątkiem a niedzielą. Miejscami może spaść przeszło 70 mm deszczu, czyli tyle ile powinno przez cały wrzesień.

Zdjęcia wykonała redakcja Incus Meteo
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group