Kolejny dzień z silnym wiatrem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed wiatrem. Wysłano także alert RCB, choć nie w całym kraju. W kolejnych godzinach w Polsce ponownie dominować będzie dynamiczna aura. Miejscami wiatr w porywach może osiągać i przekraczać 90-100 km/h. Gdzie obowiązują żółte i pomarańczowe alerty?
IMGW wydał alerty pogodowe przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w północnej Polsce, obejmując wszystkie powiaty nad Bałtykiem. Ostrzeżenia obowiązują od niedzieli od godziny 14:00. Wiatr osłabnie dopiero w środę. Już w poniedziałek wysłano także alert RCB.
❗️Alert RCB❗️
„Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (7/8.08) prognozowany silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek”.
Alert RCB został wysłany do odbiorców w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. pic.twitter.com/4SiW6QNdPM
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) August 7, 2023
Kolejny dzień z silnym wiatrem. Obowiązują alerty 2 stopnia
W związku z prognozowanym silnym wiatrem, IMGW wydało alerty pogodowe. Zdecydowano się także na uwzględnienie alertów pogodowych drugiego stopnia. Czytamy w nich, że prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 85 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek wzrost prędkości średniej od 50 km/h do 65 km/h w porywach do 100 km/h, możliwe porywy do 110 km/h. Początkowo wiatr z kierunków północnych, nad ranem w poniedziałek skręcający na zachodni. We wtorek od rana stopniowe słabnięcie wiatru. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14:00, 6 sierpnia 2023 roku do godziny 14:00, 8 sierpnia 2023 roku.
Prognoza zagrożeń IMGW
W kolejnej części bieżącego tygodnia, pojawią się kolejne, miejscami groźne zjawiska pogodowe. IMGW planuje wydawać więc kolejne alerty pogodowe.
Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW/ opr. własne
Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!