Dzisiejszy dzień obfituje wręcz w różne, fotogeniczne zjawiska. W części kraju wystąpiły przymrozki, a nawet pierwsze tej jesieni mrozy na nizinach. Na wschodzie niebo zostało dosłownie przecięte na pół przez oddalający się front ciepły. Z kolei na Kaszubach pojawiła się… biała tęcza! Czym jest to zjawisko? Wyjaśniamy!
Ostatni dzień września przyniósł nam w Polsce wiele ciekawostek pogodowych. W Tatrach nadal mamy cienką warstwę śniegu, który spadł w nocy z soboty na niedzielę. Z kolei poniedziałkowy poranek okazał się bardzo chłodny, a w wielu miejscach wręcz mroźny, przynosząc pierwsze mrozy na nizinach tej jesieni w Polsce. Na wschodzie kraju mieszkańcy mogli podziwiać wyraźną, ostrą granicę zachmurzenia, związaną z oddalającym się ciepłym frontem. Dodatkowo poranek przyniósł na Kaszubach bardzo rzadkie zjawisko. We mgle pojawiła się biała tęcza!
Czym jest biała tęcza?
Zjawisko białej tęczy występuje, podobnie jak w klasycznej tęczy, poprzez załamanie światła na kropelkach wody w atmosferze. Warunkiem jej powstania jest brak mgły między słońcem a obserwatorem, oraz dość niski kąt padania promieni słonecznych – w pierwszych lub ostatnich godzinach dnia, gdy słońce jest nie więcej niż 30-40 stopni nad horyzontem. Jeżeli obserwujemy warstwę chmur poniżej nas, np. w górach, wówczas białą tęczę możemy zobaczyć o każdej porze dnia.
Ponieważ krople tworzące mgłę czy chmury są znacznie mniejsze niż krople deszczu (ułamki milimetrów vs. kilka milimetrów), załamanie światła słonecznego jest w nich minimalne. Biała tęcza nie zawsze jest jednak idealnie biała. Im większe krople wody tworzące mgłę, tym wyraźniej widać kolory. Te jednak nadal są wyblakłe. Najczęściej można obserwować kolor czerwony na zewnątrz łuku i niebieski wewnątrz. Dodatkowo często temu zjawisku towarzyszy gloria – białego obszaru dokładnie na przeciwko obserwatora niż słońce, otoczonego kolorowym łukiem. Oba można zaobserwować najlepiej gdy mgła lub warstwa chmur jest poniżej obserwatora, lub gdy słońce jest dość nisko nad horyzontem.
Białą tęczę można także wygenerować poprzez sztuczne światło. W czasie jasnych pełni księżyca także jest obserwowalna, a mniejsza zdolność do rozróżniania kolorów przez ludzkie oko w ciemności powoduje, że tęcza zdaje się jeszcze bardziej wyblakła niż jest na zdjęciach.
Choć jest to dość rzadkie zjawisko, ma przypisany symbol na mapach synoptycznych:
Grafika ilustracyjna: Estera Główczewska via Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!