Kolejne gwałtowne burze w piątek. Przez Polskę przejdzie front atmosferycznyKolejne gwałtowne burze w piątek. Przez Polskę przejdzie front atmosferyczny

W piątek przez Polskę przejdą kolejne gwałtowne burze. Przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny, z którym związane będą najsilniejsze dzisiejsze zjawiska konwekcyjne. Niestety, burze ponownie mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia części mieszkańców naszego kraju. Gdzie sytuacja pogodowa może być najgroźniejsza? Sprawdzamy prognozy na najbliższe godziny. 

Przed nam kolejne silne burze w Polsce. Tym razem zagrożony jest praktycznie cały kraj. Dodatkowo, najgroźniejsza sytuacja może panować w godzinach popołudniowych na północy Polski. Może się tam rozwinąć układ burzowy z sygnaturą bow echo, ponadto możliwe są opady dużego gradu, a nawet trąby powietrzne.

Kolejne gwałtowne burze w piątek! Przez kraj przejdzie front, możliwe szkody materialne

W piątek w Polsce nadal panować będą typowo letnie, bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo w północnej Polsce spodziewane są najgroźniejsze zjawiska pogodowe. Niewykluczona jest aktualizacja prognozy burzowej od Sieci Obserwatorów Burz. Jeśli do niej dojdzie, zaktualizujemy nasz artykuł.

W piątek nadal pozostawać będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Z południa i południowego wschodu Europy nadal napływać będzie gorąca oraz zasobna w wilgoć masa powietrza zwrotnikowego. Z zachodu na wschód wędrować będzie rozległa linia zbieżności wiatru, która poprzedzać będzie chłodny front atmosferyczny. Wkroczy on do zachodniej części kraju w godzinach wieczornych. W takim środowisku należy spodziewać się rozwoju burz nad obszarem niemalże całego kraju, jednak najsilniejsze burze występować będą na zachodzie, północy, w środkowej i częściowo południowo- wschodniej części Polski. W strefie zbieżności formować się będą głównie rozproszone, krótkotrwałe komórki, które z biegiem czasu powinny łączyć się w większe klastry. Przemieszczać się one będą powoli na wschód. Niska prędkość burz sprawi, że będą one powodować zalania i podtopienia. Dodatkowo związane z nimi będą lokalne opady gradu i silny wiatr. Pierwsze wyładowania padną jeszcze przed południem. Ostatnie burze zanikną w późnych godzinach nocnych. Na północy burze mogą być dość intensywne – prawdopodobne są tam dwie fale burz. Istnieje także ryzyko rozwoju trąby powietrznej!

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group