Kolejna wichura zmierza na Wyspy Brytyjskie. Wiatr może osiągać 110-120 km/hKolejna wichura zmierza na Wyspy Brytyjskie. Wiatr może osiągać 110-120 km/h

Kolejna wichura zmierza na Wyspy Brytyjskie. Głęboki układ niskiego ciśnienia niesie wiatr, który w porywach może osiągać do 120 km/h. Pojawią się też silne opady deszczu i burze, mogące powodować szkody. Spodziewamy się też wystąpienia silnego sztormu. Gdzie sytuacja będzie najbardziej niebezpieczna? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Rozpoczyna się sezon cyklonów atlantyckich, zmierzających do Europy. Przynoszą one zazwyczaj intensywne opady deszczu, bardzo silny wiatr i silny sztorm. Nie inaczej jest tym razem. Cyklon “Kilian”, nazwany przez Brytyjczyków “Agnes”, dotrze w środę do Wysp Brytyjskich. Ten głęboki niż może wyrządzać lokalne szkody materialne.

Wichura zmierza na Wyspy Brytyjskie. Wiatr do 120 km/h

Cyklon “Kilian” zwany też “Agnes” dotrze w środę na Wyspy Brytyjskie. Na mapach synoptycznych doskonale widać jego centrum oraz powiązany z nim system frontów atmosferycznych.

mapa synoptyczna polska
Prognozowana sytuacja synoptyczna w środę, 27 września. Mapa: DWD

Niż ten przyniesie silny i bardzo silny wiatr. W porywach może on osiągać do 120 km/h. Wraz z wiatrem wystąpi silny sztorm, pojawią się też burze. Głównego uderzenia można się spodziewać w  godzinach popołudniowych. Prędkość wiatru będzie stopniowo rosnąć już do godzin porannych.

wichura wyspy brytyjskie 120 km/h
Prognozowana siła wiatru na Wyspach Brytyjskich w środę, 27 września. Model: ECMWF

Wiatr osłabnie dopiero w czwartek. Lokalnie spadnie też sporo deszczu. Modele wskazują, że do czwartku może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu.

wichura wyspy brytyjskie 120 km/h
Prognozowana suma opadów deszczu do czwartku. Model: ECMWF

Nie wykluczone, że faktyczna ilość deszczu będzie wyższa od prognozowanej. W związku z tym mogą powstawać punktowe szkody – zalania czy podtopienia.

Pogoda nad Polską stabilna

Tymczasem nad naszym krajem nadal stabilnie, z dużą ilością słońca i brakiem opadów. Pogodę nad naszym krajem kształtuje wyż “Rosi”. Ciepło i pogodnie będzie do piątku. Wieczorem do północno- zachodniej części kraju wkroczy front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie i opady. Nie wykluczone, że wraz z nim pojawią się kolejne, wrześniowe burze.

Kolejna wichura zmierza na Wyspy Brytyjskie. Wiatr może osiągać 110-120 km/h
Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską. Model : GFS

Co nas czeka w weekend? O szczegółach będziemy jeszcze informować na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group