Jaka pogoda na weekend Majowy? Wstępna prognozaJaka pogoda na weekend Majowy? Wstępna prognoza

Nadchodzący, długi weekend majowy nie będzie należał do tych najlepszych pogodowo. Aura w dalszym ciągu będzie kapryśna – w wielu miejscach spodziewamy się opadów deszczu, lokalnie burz, oraz zmiennych, przeważnie niskich temperatur. Na ten moment niewiele wskazuje na to, żeby był to ciepły okres w pogodzie. Możliwe, że pojawią się przejaśnienia, jednak wstępnie nie ma co liczyć na temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza.

Aktualne wyliczenia modeli numerycznych nie są niestety zbyt optymistyczne – nie będzie to majówka marzeń. Chwil ze słońcem będzie niewiele, spodziewamy się też opadów deszczu, miejscami dość intensywnych. Cieplejszy epizod będzie miał miejsce w piątek i częściowo w sobotę.

Dużo chmur i opady

Długi weekend majowy kojarzy się zwykle z piękną, wiosenną i pogodną aurą. Ten rok jednak dość wybitnie pokazuje, że pogoda potrafi być bardzo kapryśna. Miniony marzec i kończący się kwiecień to istna walka zimy i wiosny. Wielu z nas zapomniało jak wygląda prawdziwe przedwiośnie. Nie inaczej będzie też podczas pierwszego w tym roku długiego weekendu.

W piątek na północy i na wschodzie padać będzie deszcz. W niedzielę z kolei z południowego zachodu na północny wschód przemieszczać się będzie śródziemnomorski układ niskiego ciśnienia, niosący intensywne opady deszczu. Nieco większa szansa na słońce pojawi się w poniedziałek, 3 maja.

Dodatkowo część prognoz wskazuje na możliwość wędrówki aktywnego frontu przez nasz kraj w sobotę (1. maja). Na jego linii, zwłaszcza w południowej i wschodniej Polsce, mogą rozwinąć się pierwsze, silne burze, po których temperatura znacznie spadnie. Nadal jednak ten scenariusz jest mocno niepewny i sytuacja jest przez nas bacznie obserwowana.

Prognozowane opady w sobotę i niedzielę - 1 i 2 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane opady w sobotę i niedzielę – 1 i 2 maja 2021 r. Model: ECMWF

Temperatury nie przekroczą 20 stopni

Dla fanów wysokich temperatur nie mamy dobrych wieści. Na dzień dzisiejszy (wtorek, 27.04) nic nie wskazuje na realizację ciepłego scenariusza dla długiego weekendu majowego. Według aktualnych prognoz, najcieplejszym dniem wydaje się być piątek. Na południowym wschodzie kraju termometry wskażą lokalnie do 20 kresek na plusie. Chłodno będzie na północy i częściowo na zachodzie. Niedziela i poniedziałek to już temperatury sięgające maksymalnie 12- 13 stopni Celsjusza. Jedynie na Podkarpaciu ciepło będzie mogło utrzymać się nieco dłużej.

Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 30 kwietnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 30 kwietnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 2 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 2 maja 2021 r. Model: ECMWF

Jak zawsze w takich sytuacjach, opisywany scenariusz może się nieco różnić. Do piątku zostało jeszcze wiele aktualizacji modeli pogodowych. Niestety od kilku dni utrzymuje się scenariusz chłodnego, deszczowego i pochmurnego długiego weekendu. Jeszcze w zeszłym tygodniu popularne portale informacyjne i livestyle’owe szumnie ogłaszały, że czeka nas nawet 30 stopni i piękny pogodny weekend. Jak widać, sytuacja dość szybko uległa istotnej zmianie.

W piątek na łamach naszego portalu pojawi się oficjalna prognoza na długi weekend majowy. Będzie ona dostępna także w aplikacji Monitor Burz, oraz na stronach Sieci Obserwatorów Burz.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group