Intensywne opady śniegu w Tatrach. Może spaść ponad 30- 40 cm świeżego śnieguIntensywne opady śniegu w Tatrach. Może spaść ponad 30- 40 cm świeżego śniegu

Od kilku godzin w południowej Polsce występują opady deszczu, a w Tatrach intensywne opady śniegu. Jak wynika z najświeższych dostępnych danych, na Kasprowym Wierchu znajduje się ponad 60 cm białego puchu. Modele pogodowe sugerują, że całkowita suma opadów śniegu w górach wyniesie nawet 30-40 cm. Co nas czeka w kolejnych godzinach? Wyjaśniamy.

Znajdujące się w Polsce południowej i południowo- wschodniej opady to głównie deszcz, lokalnie intensywny. Jednak w górach, jak pisaliśmy w prognozie tygodniowej, pada śnieg. Z najnowszych wyliczeń wynika, że sumarycznie może to być nawet 30-40 cm świeżego, mokrego białego puchu. Obowiązują też alerty IMGW.

Intensywne opady śniegu. Obowiązują alerty IMGW

Zgodnie z prognozami, w Polsce południowej i południowo- wschodniej znajdują się opady deszczu, lokalnie o umiarkowanym i dużym natężeniu. W Tatrach notowane są opady śniegu, co dokumentują pojawiające się już w sieci materiały zdjęciowe.

Według szacunków poszczególnych modeli pogodowych, sumarycznie może spaść tam do 30-40 cm świeżego śniegu. Cały czas obowiązują też alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu, miejscami deszczu.

suma opadów śniegu tatry
Prognozowana suma opadów śniegu do godziny 00:00, 11 stycznia 2023 roku. Model: SWISS HDPrognozowana suma opadów śniegu do godziny 00:00, 11 stycznia 2023 roku. Model: SWISS HD
suma opadów śniegu tatry
Prognozowana suma opadów śniegu do godziny 00:00, 11 stycznia 2023 roku. Model: ECMWF
alert imgw tatry
Obowiązujące alerty pogodowe na południu Polski. Źródło: meteo.imgw.pl

Tak obecnie wygląda sytuacja pogodowa w omawianej części kraju:

Co nas czeka w kolejnych godzinach?

W najbliższym czasie opady śniegu nadal będą występować na południu Polski. Nie wykluczone, że wraz z przemieszczaniem się strefy opadów na północny- wschód, śnieg spadnie także na krańcach wschodnich Polski. Do wieczora opady w górach, jak i te na wschodzie powinny całkowicie zaniknąć.

zachmurzenie opady 10 stycznia 2023
Prognozowane zachmurzenie i opady 10 stycznia 2023 r. Model: ECMWF

Szczegółową prognozę pogody na najbliższe dni znajdziecie tutaj:

Prognoza tygodniowa: 9-15.01.2022

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group