IMGW wydało alerty pogodowe 2 stopnia. W sobotę przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny przynosząc intensywne opady deszczu, silny wiatr, lokalnie grad oraz burze. Burz i silnych opadów spodziewamy się głównie w południowej i południowo- wschodniej części kraju. Wysłano także alert RCB. Gdzie dokładnie obowiązują ostrzeżenia?
IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami i silnymi opadami z burzami. W czasie ich trwania największym zagrożeniem będą wspomniane silne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, silny wiatr czy miejscami grad. Nie wykluczone, że pojawią się też superkomórki burzowe. Gdzie aura może być najgroźniejsza?
‼️Uwaga Alert RCB‼️
"Uwaga! Dziś i w nocy 23/24.09 intensywne opady deszczu i burze. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe."
SMS o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie województwa małopolskiego oraz części śląskiego i świętokrzyskiego. pic.twitter.com/gzBbq1Iduj
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) September 23, 2023
IMGW wydało alerty pogodowe. Możliwe silne opady deszczu i burze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW- PIB) wydał ostrzeżenia pogodowe nawet 2 stopnia. Możliwe są silne opady deszczu i burze. Najgroźniejsza sytuacja panować będzie w nocy.
Pierwszy dzień jesieni będzie deszczowy i pochmurny na południu i wschodzie Polski. 🍂
➡️Przypominamy o obowiązujących ostrzeżeniach – prognozowane są intensywne opady deszczu i burze!
Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w nocy. ⚠️ℹ️ https://t.co/cfF1ljXT1j#IMGW #meteo pic.twitter.com/WvUj5aj5gD
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 23, 2023
Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową oraz ostrzeżenie pogodowe przed intensywnymi opadami deszczu, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w południowej, południowo- wschodniej i częściowo we wschodniej Polsce:
📣🗺️ W sobotę pojawi się kolejna porcja burz i opadów deszczu, miejscami intensywnych. Największe ryzyko powstania burz wystąpi na południowym- wschodzie. Może także spaść grad.
Szczegóły: https://t.co/pr6WvDesua@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #burza… pic.twitter.com/FelSh7esoo— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) September 22, 2023
W sobotę przez Polskę nadal wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. W godzinach południowych pojawią się opady deszczu i pierwsza seria burz. Te mogą przyjmować lepiej zorganizowane struktury – klastry i układy. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych pojawi się druga porcja silnych opadów i burz. Ponownie mogą się one organizować w większe struktury. Mogą się rozwinąć się także superkomórki niosące opady gradu. Opady mogą powodować punktowe szkody – zalania i podtopienia, a także wzbieranie mniejszych cieków wodnych i rzek.
Obowiązuje także wydane przez Sieć Obserwatorów Burz ostrzeżenie pogodowe przed silnymi opadami deszczu:

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.
Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
