IMGW wydało alerty pogodowe 2 stopnia. Możliwe silne opady deszczu i burze. Wysłano alert RCBIMGW wydało alerty pogodowe 2 stopnia. Możliwe silne opady deszczu i burze. Wysłano alert RCB

IMGW wydało alerty pogodowe 2 stopnia. W sobotę przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny przynosząc intensywne opady deszczu, silny wiatr, lokalnie grad oraz burze. Burz i silnych opadów spodziewamy się głównie w południowej i południowo- wschodniej części kraju. Wysłano także alert RCB. Gdzie dokładnie obowiązują ostrzeżenia?

IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami i silnymi opadami z burzami. W czasie ich trwania największym zagrożeniem będą wspomniane silne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, silny wiatr czy miejscami grad. Nie wykluczone, że pojawią się też superkomórki burzowe. Gdzie aura może być najgroźniejsza?

IMGW wydało alerty pogodowe. Możliwe silne opady deszczu i burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW- PIB) wydał ostrzeżenia pogodowe nawet 2 stopnia. Możliwe są silne opady deszczu i burze. Najgroźniejsza sytuacja panować będzie w nocy.

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową   oraz ostrzeżenie pogodowe przed intensywnymi opadami deszczu, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w południowej, południowo- wschodniej i częściowo we wschodniej Polsce:

W sobotę przez Polskę nadal wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. W godzinach południowych pojawią się opady deszczu i pierwsza seria burz. Te mogą przyjmować lepiej zorganizowane struktury – klastry i układy. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych pojawi się druga porcja silnych opadów i burz. Ponownie mogą się one organizować w większe struktury. Mogą się rozwinąć się także superkomórki niosące opady gradu. Opady mogą powodować punktowe szkody – zalania i podtopienia, a także wzbieranie mniejszych cieków wodnych i rzek.

Obowiązuje także wydane przez Sieć Obserwatorów Burz ostrzeżenie pogodowe przed silnymi opadami deszczu:

imgw alerty silne opady deszczu burze
Prognoza zagrożeń pogodowych. Źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group