huragan Rafael

Prognozowana w ostatnich dniach burza tropikalna niebawem przeistoczy się w cyklon. Według najnowszych szacunków dziś w nocy tropikalny niż zmieni się w huragan Rafael. Przyniesie on w środę i czwartek silny wiatr i ulewny deszcz na Kajmanach i Kubie. Na największej wyspie Karaibów trwa ewakuacja około 70 tys. osób. Jednocześnie z burzami i silnym wiatrem zmaga się Jamajka u brzegów której formuje się Rafael.

Mimo listopada, sezon huraganów jeszcze się nie skończył. Zgodnie z prognozami, kolejna burza tropikalna powstała właśnie nad Morzem Karaibskim i zmierza na północny zachód, w stronę Kajmanów i zachodniej Kuby. Na jej trasie jest także Zatoka Meksykańska, dla której wydane są już pierwsze komunikaty meteorologiczne. Co więcej, burza tropikalna w najbliższych godzinach nasili się i przeistoczy w huragan Rafael. Już teraz siłę żywiołu odczuwa Jamajka, a niebawem chmury i opady dotrą nad część Haiti i wschodniej Kuby.

Intensyfikująca się burza tropikalna zagraża Kubie i Kajmanom

Popołudniu czasu polskiego w poniedziałek (4.11) intensyfikujący się niż nad wschodnią częścią Morza Karaibskiego stał się burzą tropikalną. Układ przemieszczał się wówczas na południe od Jamajki. Obecnie znajduje się niecałe 100 km na południowy zachód od wyspy i niesie wiatr o prędkości blisko 100 km/h. Głównym zagrożeniem są jednak intensywne i długotrwałe opady deszczu, oraz niosące je burze. Doskonale je widać na zdjęciach satelitarnych, zwłaszcza we wschodniej połowie układu.

Burza tropikalna Rafael o poranku, 5. listopada na kilka godzin przed przeistoczeniem się w huragan. Źródło: NOAA/NASA via Windy.com

Obecne prognozy nadal wskazują na intensyfikację systemu i aktualnie przewidują, że w nocy czasu polskiego burza tropikalna Rafael przeistoczy się w huragan pierwszej kategorii. Jeszcze jako silna burza tropikalna uderzy dziś w nocy w Kajmany, a następnie powinien stać się huraganem. Jednocześnie będzie już mocno oddziaływał na południową Kubę. W wyspę uderzy bezpośrednio w nocy ze środy na czwartek, najpewniej na południowy zachód od Hawany. Nieść ma wówczas wiatr o prędkości do 150 km/h, a także intensywne opady deszczu i burze. Na południu kraju wystąpi dodatkowo silny sztorm. Już teraz jednak burze i opady powoli zaczynają wkraczać nad południowo-wschodnie wybrzeże kraju. Burze związane z Rafaelem obejmują także południowo-zachodnie krańce Haiti.

Na Kubie trwa ewakuacja około 70 tys. osób z najbardziej zagrożonych terenów. Dotyczy ona głównie osób, które nie mają warunków aby bezpiecznie przeczekać przejście żywiołu. Ostrzeżenia przed huraganem obowiązują w całej zachodniej części wyspy, a także na Kajmanach i wyspie Juventud. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną wydano dla środkowej Kuby i całej Jamajki. Z kolei środkowo-wschodnia Kuba i archipelag Florida Keys objęte są komunikatem o możliwości wystąpienia zjawisk, związanych z burzą tropikalną.

Huragan Rafael uderzy w Zatokę Meksykańską

Burza przemieszcza się na północny zachód z prędkością około 11 węzłów (niecałe 21 km/h). Z obecnym tempie, oko układu uderzy około północy we wschodnie wyspy archipelagu Kajmanów, a w środę około 22 czasu polskiego w Kubę. Obecne prognozy wskazują na wiatr w porywach do około 150 km/h. Następnie huragan Rafael przejdzie przez zachód kraju i nad ranem wkroczy nad Zatokę Meksykańską. Zacznie wówczas dość mocno zagrażać wyspom Florida Keys.

Aktualne ostrzeżenia i komunikaty, wraz z prognozowaną trasą burzy tropikalnej i przyszłego huraganu Rafael. Źródło: NOAA NHC
Prognozowane opady deszczu na Jamajce, Kubie, Haiti i Kajmanach, w związku z burzą tropikalną i przyszłym huraganem Rafael. Źródło: NOAA NHC

O tym jak dalej zachowa się huragan Rafael będą decydować najbliższe dni. Prognozy jasno wskazują, że znajdzie się nad Zatoką Meksykańską i obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz to krótka intensyfikacja, być może do nawet trzeciej kategorii, a później stopniowy zanik i rozpad układu u brzegów północno-wschodniego Meksyku. Możliwe jednak że dotrze do lądu jeszcze jako huragan. Nie jest pewne na teraz czy uderzenie nastąpi w Meksyku czy w USA. Jeśli Rafael osiągnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to najprawdopodobniej nastąpi to w Teksasie lub Luizjanie. Mniejsze szanse na bezpośrednie dotarcie systemu mają Alabama i Missisipi, a najmniejsze Floryda. To dobra wiadomość dla mieszkańców tego stanu, zwłaszcza po przejściu tragicznych huraganów Milton i Helene.

Grafika ilustracyjna: NOAA/NASA via Windy/NHC
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group