Huragan Idalia uderzył w USA. To najsilniejszy huragan na północno- zachodnim wybrzeżu Florydy od 125 latHuragan Idalia uderzył w USA. To najsilniejszy huragan na północno- zachodnim wybrzeżu Florydy od 125 lat

Huragan Idalia uderzył w USA. To dziewiąta nazwana burza w tym sezonie i pierwszy,  silny huragan, który dotarł do lądu, osiągając 3 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Według tamtejszych władz jest on najsilniejszym huraganem na północno- zachodnim wybrzeżu Florydy od 125 lat. Niestety, są liczne szkody materialne, które już teraz liczone są w milionach dolarów. Usuwanie szkód potrwa wiele tygodni. Niestety, są także informacje o ofiarach śmiertelnych.

Huragan Idalia dotarł do lądu nieopodal miejscowości Keaton Beach, około 80 km na południe od stolicy stanu, Tallahassee. Huragan dotarł do lądu osiągając 3 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Obecnie stracił on na sile i jest klasyfikowany jako burza tropikalna. Zmierza dalej przez kraj, przynosząc powodzie w Karolinie Południowej. Najgorsza sytuacja panuje w Charleston. Towarzyszą mu także gwałtowne burze czy tornada. W szczytowym momencie, huragan generował porywy osiągające nawet 200 km/h.

Huragan Idalia uderzył w USA

Idalia dotarła do USA w środę około godziny 7:45 czasu lokalnego (13:45 w Polsce). Uderzyła w pobliżu miasta Keaton Beach przynosząc ogromne szkody, liczne zalania i przerwy w dostawach prądu. Obecnie już jako burza tropikalna Idalia przemierza Karolinę Południową, przynosząc liczne powodzie.

Ciekawostką jest zjawisko tzw. Ogni św. Elma, które pojawiły się na szybach jednego z ewakuowanych z bazy lotniczej MacDill w Tampa samolotów. Przedzierając się przez jedną z burz, tworzących huragan, ładunki elektryczne stworzyły niesamowity pokaz dla pilotów.

Na zdjęciach satelitarnych widać skutki przejścia huraganu:

Łowcy Huraganów znów w akcji

Podobnie jak ma to miejsce przy najsilniejszych burzach tropikalnych, tak i tym razem do akcji wkroczyli Łowcy Huraganów. W swoim samolocie, nazwanym pieszczotliwie “Kermit” wlecieli w oko huraganu aby dokonać szeregu pomiarów – między innymi ciśnienia i siły wiatru. Z pokładu specjalnie przygotowanego samolotu wystrzeliwane są także sondy pomiarowe.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group