Krótko po rozpoczęciu sezonu na wschodnim Pacyfiku, pierwszy, silny huragan uderzy w wybrzeże Meksyku. Narodowe Centrum Huraganów USA (HNC) wydało już prognozy i ostrzeżenia. Agatha może osiągnąć nawet 3 kategorię w skali Saffira – Simpsona. W momencie wejścia na ląd, wiatr w porywach może przekraczać 200 km/h.

Agatha, czyli pierwszy huragan sezonu na wschodnim Pacyfiku, ma wylądować u wybrzeży południowego Meksyku w poniedziałek, jako huragan 3 kategorii – poinformowali specjaliści z dziedziny prognozowania huraganów i burz tropikalnych. Według NHC intensywne opady deszczu związane z burzą, przemieszczały się nad południowym Meksykiem od wczesnego poniedziałku, na kilka godzin przed tym, jak Agatha miała przynieść groźne powodzie i lawiny błotne.

Huragan 3 kategorii

O godzinie 2 w nocy czasu wschodniego, huragan Agatha znajdował się około 200 km na południowy zachód od Puerto Angel, na południowym wybrzeżu Meksyku, z ciągłym wiatrem wiejącym z prędkością 110 mil na godzinę (około 178 km/h), co czyniło ją huraganem kategorii 2. W ciągu dnia warunki miały ulec dalszemu pogorszeniu, a prognostycy spodziewali się, że burza stanie się „poważnym huraganem” – z maksymalnym wiatrem ciągłym o prędkości 111 mil na godzinę (około 179 km/h) lub więcej – zanim uderzy w ląd popołudniu lub wieczorem. Agata osłabnie dopiero, gdy będzie przemieszczać się w głąb lądu.

W meksykańskim stanie Oaxaca może spaść nawet 40 cm deszczu, a punktowo nawet 50 cm, podało w poniedziałek NHC.Centrum wydało ostrzeżenie przed huraganem, co oznacza, że należy chronić życie i mienie w obszarze około 160 mil wybrzeża Oaxacan, od miasta Salina Cruz do Parku Narodowego Lagunas de Chacahua.

„Oczekuje się, że fala sztormowa spowoduje niezwykle niebezpieczne powodzie przybrzeżne na obszarach dotkniętych przez silny wiatr i na wschód od miejsca, w którym centrum Agaty dotrze na ląd” – podało NHC „W pobliżu wybrzeża przypływowi będą towarzyszyć duże i niszczycielskie fale”.

Burze pochodzące ze wschodniego Pacyfiku na ogół nie docierają do Stanów Zjednoczonych jako huragany, powiedział w sobotę Dennis Feltgen, meteorolog i rzecznik NHC, uspokajając mieszkańców stanu Kalifornia.
Agatha uformowała się u wybrzeży Meksyku i została nazwana w sobotę, niedługo po oficjalnym rozpoczęciu sezonu huraganów na wschodnim Pacyfiku, który trwa od 15 maja do 30 listopada.

Możliwy kolejny, rekordowy sezon

Sezon 2022 jest na dobrej drodze, aby być pierwszym od 2014 roku, w którym huragan nie powstał na Atlantyku przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu. Jednak sezon zwykle nie osiąga szczytu przed okresem od połowy sierpnia do końca października, a prognostycy przewidują w tym roku ponadprzeciętną aktywność burz tropikalnych na Atlantyku, z sześcioma do dziesięciu huraganów i od trzech do sześciu silnych huraganów, podała w zeszłym tygodniu Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA). Jeśli prognoza się sprawdzi, będzie to siódmy z rzędu ponadprzeciętny sezon huraganów.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group