Gwałtowne burze, nawałnice i wiatr do 100/110 km/h w środę w Polsce. Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza?Gwałtowne burze, nawałnice i wiatr do 100/110 km/h w środę w Polsce. Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza?

Kolejne gwałtowne burze, towarzyszące im nawałnice i bardzo silny wiatr do 100/110 km/h pojawią się w środę w Polsce. Będą one związane z zatoką niskiego ciśnienia, a także wędrującym kolejnym frontem atmosferycznym atmosferycznym. Przed frontem pojawi się strefa zbieżności wiatru, która będzie miała dodatkowy wpływ na rozwój silnych burz. Ponadto wystąpi silny kontrast termiczny. Przed frontem termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza! 

Kolejne dni z dynamiczną pogodą przed nami. Niestety, upalna masa powietrza zwrotnikowego, która od jutra zalegać będzie nad Polską będzie także zasobna w wilgoć. Poszczególne wskaźniki konwekcyjne sugerują, że w środę po południu rozwiną się silne burze. Będą one mogły być aktywne również wieczorem oraz w nocy. Burze i upał będą nam towarzyszyć w najbliższych dniach.

Gwałtowne burze, nawałnice i wiatr do 110 km/h w środę  w Polsce

W środę pojawić się mogą silne burze w formie zorganizowanego układu MCS z możliwą strukturą liniową. Większość modeli wskazuje na rozwój silnych i gwałtownych burz na czele linii zbieżności wiatru w skrajnie niestabilnej masie powietrza, która będzie mocno uwodniona. Możliwe będą nawalne opady deszczu.
W godzinach popołudniowych na zachodzie (najpewniej jeszcze na terenie Niemiec) szybko zaczną rozwijać się groźne burze o cechach superkomórki burzowej, które w krótkim czasie mogą zacząć się organizować w duży układ burzowy (MCS). Głównym źródłem porywów wiatru na czele układu będzie gwałtowne wypieranie rozgrzanej masy powietrza.

gwałtowne burze nawałnice wiatr 110 km/h

gwałtowne burze nawałnice wiatr 110 km/h

 

Przed nadejściem systemu burz, modele pogodowe wskazują na temperatury dochodzące do 33-35 stopni, a kilka kilometrów za nim miało by to być zaledwie 20-22 stopnie. Tak ostry, poziomy gradient temperatury będzie odpowiedzialny za silne i niszczycielskie porywy wiatru.
W przypadku najgorszego scenariusza, burze przyniosą porywy wiatru dochodzące do 100-110 km/h, opady gradu o średnicy do 5 cm, choć lokalnie niewykluczone, że grad będzie większy, nawalne opady deszczu, których intensywność dochodzić będzie do 40 – 50 mm/h, co będzie prowadzić do zalań, podtopień oraz powodzi błyskawicznych. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej.gwałtowne burze nawałnice wiatr 110 km/h

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group