Gwałtowne burze, grad i superkomórki. Są ostrzeżenia pogodowe IMGWGwałtowne burze, grad i superkomórki. Są ostrzeżenia pogodowe IMGW

W środę przez Polskę przewędruje kolejny front atmosferyczny przynosząc gwałtowne burze, silny wiatr, grad i intensywne opady deszczu. Pojawiły się już także pierwsze alerty pogodowe. Groźnych burz spodziewamy się w dużej części kraju. Gdzie dokładnie obowiązują ostrzeżenia?

IMGW wydał alerty pogodowe  pierwszego stopnia przed burzami z gradem. W czasie ich trwania największym zagrożeniem będą silne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, bardzo silny wiatr czy większy grad. Pojawią się też superkomórki burzowe. Gdzie aura może być najgroźniejsza?

Gwałtowne burze, grad i superkomórki

Swoją prognozę burzową na piątek opublikowało IMGW- PIB. Możemy w niej przeczytać, że przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Miejscami będą występowały burze. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu o natężeniu 5-15 mm/h. W obszarze 1 suma opadów podczas burz do 25 mm, lokalnie 35 mm a porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie wystąpi grad, niewykluczony duży, o średnicy około 5 cm. Na pozostałym obszarze suma opadów podczas burz 10-15 mm a porywy wiatru do 65 km/h.

gwałtowne burze grad ostrzeżenia pogodowe
Prognozowana sytuacja burzowa w środę. Źródło: meteo.imgw.pl

Obowiązują także alerty pogodowe pierwszego stopnia przed burzami :

gwałtowne burze grad ostrzeżenia pogodowe
Aktualne ostrzeżenia pogodowe przed burzami w Polsce. Źródło: meteo.imgw.pl

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w zdecydowanej większości kraju:

W środę Polska będzie w zasięgu niżu, wędrującego przez południową Skandynawię. Oznacza to zmianę aury, spowodowaną przemieszczaniem się związanych z nim frontów przez teren naszego kraju. Już w godzinach rannych będziemy w obszarze oddziaływania ciepłego frontu atmosferycznego, za którym podążać będzie linia frontu chłodnego. W obszarze ciepłego sektora możliwe będzie powstanie lokalnych linii zbieżności wiatru, na których już we wczesnych godzinach rannych mogą zacząć pojawiać się burze. Wzrost aktywności nastąpi wraz z przemieszczaniem się frontu chłodnego, który znacznie poprawi i tak już dość wysokie parametry konwekcji. Jego obecność doprowadzi do inicjacji licznych, gwałtownych burz, w tym superkomórek, łączących się po południu i wieczorem w większe klastry, a być może także w niewielki układ wielokomórkowy. Związane z nimi będą głównie nawalne opady deszczu, punktowo silny wiatr i grad o znacznej średnicy. Nie wykluczamy także trąby powietrznej. Wyładowania padać mogą cały dzień oraz przez znaczną część nocy, jednak szczyt aktywności przypadnie na późne popołudnie i wieczór. Na północy kraju warunki mogą jednak zostać znacznie osłabione przez zachmurzenie i możliwe opady związane z rozpadem burz znad Niemiec i Francji.

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group