Tegoroczna zima jest na pierwszy rzut oka dość dziwna. Podczas gdy w Polsce pada deszcz i mrozy w wielu miejscach odpuściły, Grecja tonie pod śniegiem. Czy to normalne, że w tym kraju padają takie ilości śniegu? Jak wygląda tam zima? Jaki wpływ ma na to Morze Śródziemne? Wyjaśniamy te kwestie w naszym artykule.
Można by rzec, że w tym roku zima zaskoczyła południe Europy. Takie ilości śniegu nie były tam widziane od bardzo dawna. Zima paraliżuje komunikację lądową i powietrzną, pojawiają się liczne przerwy w dostawach prądu czy mamy do czynienia z trąbami wodnymi, które wkraczają na ląd. Tymczasem w Polsce panuje odwilż. Czy to normalne?
Zima na południu Europy
Południe Europy kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem, wspaniałą kuchnią, czystą wodą i palmami. Kiedy myślimy o Grecji, Turcji czy Włoszech, różne rzeczy mogą nam przyjść do głowy, ale niemal na pewno nie śnieg. Jak się okazuje, również tam może pojawić się biały puch, nie tylko w górach.
Doskonałym przykładem jest sytuacja z ostatnich dni z Grecji i Turcji. Dynamiczny niż, który Grecy nazwali Ελπίς (nadzieja), przyniósł najsilniejsze od lat opady śniegu, oraz tęgi jak na ten rejon Europy mróz. Biały puch spadł między innymi na Cykladach, Krecie, czy w rejonie stołecznym, jak i w samych Atenach. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Ostatni raz miało to miejsce rok temu, kiedy w stolicy kraju spadło około 10 cm świeżego białego puchu. Pojawiły się także liczne trąby wodne, z których przynajmniej kilka wkroczyło na ląd.
My balcony right now, southern Athens 😯 pic.twitter.com/AchwL90De7
— Omaira Gill (https://toot.community/@OmairaGIll) (@OmairaGill) January 24, 2022
It’s official: 35 cm of snow ❄️ outside my kitchen door in Athens! 🇬🇷 And it is still snowing 🌨 pic.twitter.com/EqaquYoS9O
— Lajla Brandt Jakhelln (@norwayingreece) January 24, 2022
Sparaliżowanych było wiele ważnych ośrodków, między innymi Ateny, Heraklion, Volos, Santorini czy Stambuł. Warunki panujące na drogach i kompletnie nie przygotowani kierowcy przyczyniły się do wystąpienia wielu wypadków czy kolizji.
Ekrem İmamoğlu who is mayor of İstanbul needs salt trucks and snow plows.
#TuzYokTuz #İBBçalışmıyor
pic.twitter.com/X4HL654f7N— • (@espriyaptikelek) January 24, 2022
Severe Snow Storm in Turkey #Istanbul #City People Stranded…on the highways pic.twitter.com/fTucWUdG2F
— Kernow Weather Team (@KWTWeather) January 25, 2022
Skąd intensywne opady?
Cała tajemnica tak intensywnych opadów bierze się z wystąpienia dużej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą wody w Morzu Egejskim i Czarnym. Wspomniany niż, wraz z wyżem znad zachodniej części Europy, ściągnął nad Bałkany i basen Morza Czarnego mroźne powietrze kontynentalne. Z tego powodu niemal w całej kontynentalnej i części wyspiarskiej Grecji pojawiają się od poniedziałku nocne mrozy. Dla przykładu, rano w środę aż 44 stacje meteorologiczne w kraju pokazały temperaturę poniżej zera, z minimalną wartością aż -16 stopni.
Jednocześnie woda w Morzu Egejskim ma nadal w wielu miejscach ponad 10 stopni, a miejscami nawet około 14. Wiejący z północy i północnego wschodu, mroźny wiatr, tworzy znaczną różnicę temperatur, a ta z kolei pozwala na zwiększone parowanie dość ciepłej wody i powstawanie chmur. Dzięki temu, mamy do czynienia ze zjawiskiem lake effect (z. ang. efekt jeziora), przy czym tu powinniśmy mówić o śródziemnomorskim efekcie morza. To co się tam wydarzyło, bardzo dobrze opisuje w swoim wpisie profil Meteoprognoza.pl:
W polskich mediach jeszcze cisza ale lada chwila zasypią, dosłownie, zdjęciami zaśnieżonej Grecji i Turcji. O ile sam śnieg jest tam zimą normalnym zjawiskiem o tyle taka intensywność jest skutkiem napływu bardzo zimnego powietrza nad morza, które mają teraz 15-21°C. pic.twitter.com/Li1vQU1krC
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) January 24, 2022
Grafika ilustracyjna: BBC
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!