Front atmosferyczny, lokalnie intensywne opady i burze. Prognoza na weekendFront atmosferyczny, lokalnie intensywne opady i burze. Prognoza na weekend

W weekend przez Polskę przewędruje front atmosferyczny, przynosząc lokalnie intensywne opady deszczu i burze. Zrobi się też wyraźnie chłodniej. Gdzie dokładnie pogoda najbardziej da się we znaki? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend.

Za nami kolejny, bardzo ciepły jak na wrzesień tydzień. Termicznie mieliśmy nadal lato, choć w sobotę zaczynamy astronomiczną jesień. Po krótkim ochłodzeniu i załamaniu pogody, znów nadejdzie panowanie wyżu, a co za tym idzie dużo słońca i niewiele chmur. Zanim to jednak nastąpi, warto sprawdzić co przyniesie rozpoczynający się właśnie weekend.

Front atmosferyczny, opady i burze

W sobotę przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny powiązany z ex-huraganem Lee, którego centrum znajdzie się w północnej Europie. W kraju pojawią się intensywne opady deszczu, zwłaszcza w południowej i południowo- wschodniej części kraju. Możliwe będą także burze, w czasie których największym zagrożeniem będą właśnie intensywne opady. Nie wykluczone, że burze charakteryzować będzie spora aktywność elektryczna, czy możliwe opady gradu. W nocy nadal możliwe będą opady i burze, głównie we wschodniej części Polski.

zachmurzenie opady burze sobota 23 września
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 23 września 2023 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy od 18 stopni na zachodzie, przez około 22 w centrum po 24/26 stopni na wschodzie Polski. Na północy temperatury będą plasować się na podobnym poziomie jak na zachodzie, a na południu, zwłaszcza w rejonach obszarów górskich i podgórskich zobaczymy od 14 do 16 stopni. W nocy w zachodniej i centralnej Polsce termometry pokażą 10-12 stopni, na wschodzie z kolei do 16 stopni Celsjusza. W górach temperatura może spaść poniżej 10 stopni.

temperatura sobota 23 września
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 23 września 2023 r. Model: ECMWF

Więcej przejaśnień, na ogół bez opadów

W niedzielę pogoda będzie już znacznie spokojniejsza. Pojawią się przejaśnienia, postępujące w ciągu dnia od zachodu ku centrum kraju. Do wieczora strefa rozpogodzeń obejmie większość kraju. Wyjątkiem pozostaną krańce południowo- wschodnie. Lokalnie mogą się pojawiać przelotne, słabe opady, głównie we wschodniej i południowo wschodniej części Polski. W nocy chmury utrzymają się na południowym- wschodzie i tam może słabo popadać. Na pozostałym obszarze kraju niebo pozostanie bezchmurne.

zachmurzenie opady burze niedziela 24 września
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 24 września 2023 r. Model: ECMWF

Termometry pokażą w niedzielę od 18 do 20 stopni w większości Polski. Chłodniej będzie na Wybrzeżu, do 16 stopni, a także w górach, gdzie termometry pokażą 10-14 stopni. W wyższych partiach gór może być jeszcze chłodniej. W nocy z kolei na zachodzie i na północy termometry wskażą do 8/10 stopni, w centrum do 10 a na południu i południowym- wschodzie maksymalnie do 12 stopni. W górach także zobaczymy od 10 do 12 stopni Celsjusza.

temperatura niedziela 24 września
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 24 września 2023 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group