Front atmosferyczny i opady pojawią się w PolsceFront atmosferyczny i opady pojawią się w Polsce

Już dziś do Polski dotrze front atmosferyczny. Związane z nim lokalnie silne opady deszczu pojawią się jeszcze dziś w naszym kraju. Punktowo pada już na północnym- zachodzie. Jest to jednak ledwie wstęp do tego, co czeka nas w najbliższym czasie. Gdzie spadnie najwięcej deszczu? Dokąd dokładnie dotrą opady? Sprawdzamy mapy i aktualne prognozy modeli numerycznych.

Jak już wspominaliśmy na łamach IncusMeteobieżący tydzień należeć będzie do tych dynamicznych. Przez Polskę wędrować będą fronty atmosferyczne i opady. Nie inaczej będzie i dziś (11 stycznia 2023 roku). Do naszego kraju wkroczy front atmosferyczny powiązany z układem niskiego ciśnienia “Egbert”.

Front atmosferyczny i opady

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami modeli pogodowych, front i opady dotrą do Polski. Obecnie deszcz występuje już w północnej części kraju, Niebawem front przekroczy zachodnią granicę Polski przynosząc opady między innymi na Ziemi Lubuskiej, w późniejszym czasie także na Dolnym Śląsku. W kolejnych godzinach opady skierują się ku centrum kraju. W nocy deszcz sięgnie środkowej Polski. Do czwartkowego poranka zdecydowana większość opadów zaniknie. Lokalnie deszcz będzie miał umiarkowane natężenie.

Tak aktualnie wygląda sytuacja opadowa w Polsce:

Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Choć prognozowane opady mają mieć miejscami umiarkowane natężenie, nie oznacza to, że będzie go dużo. Zdecydowanie najwięcej deszczu spadnie na północy województwa zachodniopomorskiego. Według wyliczeń, sporo deszczu spadnie też na Pomorzu, czy na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie. Nie będą to jednak opady nawalne, a pozwalające na zaspokojenie potrzeb hydrologicznych. Warto jednak odnotować, że bez roztopów śniegu w tym roku Polska może ponownie stanąć w obliczu suszy – zarówno atmosferycznej, glebowej oraz hydrologicznej.

suma opadów deszczu 12 stycznia
Prognozowana suma opadów deszczu do 12 stycznia 2023. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group