Lewotobi Lakilaki

W nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4.11) czasu lokalnego, na indonezyjskiej wyspie Flores doszło do serii gwałtownych erupcji wulkanu Lewotobi Lakilaki. Aż trzy silne paroksyzmy w ciągu niespełna trzech godzin spowodowały śmieć przynajmniej 10 osób. Konieczna była ewakuacja wiosek położonych najbliżej góry.

Wulkan Lakilaki to część kompleksu wulkanicznego Lewotobi, położonego w południowo-wschodniej części wyspy Flores. W efekcie jego erupcji zginęło co najmniej 10 osób, choć od poniedziałku liczba ta, według lokalnych władz, się nie zmienia. Wybuchowi wulkanu, który nastąpił krótko przed północą czasu lokalnego, towarzyszyła burza z ulewnym deszczem. Kolejne dwie eksplozje miały miejsce około 1:30 i 2:45 w nocy. Wulkan wygenerował opady popiołu i rozżarzonych materiałów, a także wyrzucił bomby wulkaniczne. Pracę tymczasowo wstrzymały cztery lotniska na wyspie.

Silna erupcja wulkanu Lewotobi Lakilaki

Leżąca w Indonezji wyspa Flores, podobnie jak większość pozostałych terenów tego wyspiarskiego kraju, to aktywny wulkaniczne i tektoniczne region. Usiana jest wulkanami, z których część jest aktywna. Jednym z nich jest Lakilaki, wchodzący w skład komplentu Lewotobi na wschodzie wyspy. Ten wysoki na niemal 1600 metrów wulkan od końca grudnia zeszłego roku wykazuje wzmożoną aktywność. Góra emitowała popiół, oraz do tej pory dochodziło do jedynie słabych eksplozji.

Noc z niedzieli na poniedziałek była jednak inna. Krótko przed północą potężna eksplozja wyrzuciła w powietrze rozgrzane skały i popiół, a po stokach wulkanu zeszły lawiny gorących materiałów wulkanicznych. W wiosce Klatanlo zginęło sześć osób, kolejne cztery w okolicznych wioskach. Łącznie w siedmiu osadach zarządzono ewakuacje na tereny położone w bezpiecznej odległości. Wulkan objęto czwartym w pięciostopniowej skali ostrzeżeniem. Strefą zamkniętą ogłoszono obszar w promieniu siedmiu kilometrów od wulkanu.

Łącznie w nocy doszło do trzech dużych paroksyzmów, czyli eksplozji wulkanicznych. Według części informacji nastąpiło też kilka mniejszych. Łącznie w ich efekcie zginęło 10 osób, choć nie wykluczone że liczba ta jeszcze się zwiększy. Zniszczonych zostało kilkadziesiąt budynków, doszło też do pożarów, które jednak zostały ugaszone przez ulewne deszcze, związane z burzą przechodzącą tej nocy nad okolicą.

Aktualizacja: 7.11.2024: Wulkan Lakilaki wybuchł ponownie. Silna erupcja wyrzuciła kolumnę erupcyjną na wysokość 7 kilometrów.

Grafika ilustracyjna: The Japan TImes/Associated Press
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group