mapy ECMWF

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) od dziś (7.10) udostępnia bez ograniczeń wszystkie swoje mapy numeryczne. Dotyczy to nie tylko parametrów synoptycznych, ale i prognoz długoterminowych, czy sezonowych, oraz wiązki prognostyczne (Ensembles). Do tej pory wgląd do pełni danych miały tylko organizacje państwowe, współpracujące z ECMWF i klienci komercyjni.

Kolejny, wielki krok ku uwolnieniu danych meteorologicznych. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) od dziś (7.10) udostępnia wszystkie swoje produkty numeryczne. I to bez ograniczeń. To obecnie jeden z dwóch, wysokiej sprawdzalności, globalnych modeli pogodowych, obok amerykańskiego GFS. Choć wiele parametrów dostępnych jest przez komercyjne programy, takie jak Windy.com, czy Copernicus Climate Reanalyzer, to od teraz są one w jednym miejscu i jest ich znacznie więcej niż mogliśmy do tej pory oczekiwać!

Mapy ECMWF dla każdego i bez ograniczeń!

Prognozy krótko, średnio i długoterminowe, miesięczne anomalie temperatur, prognozy tropikalne, czy wiązki prognostyczne modelu ECMWF są już ogólnodostępne. Jedna z największych, światowych organizacji meteorologicznych stawia kolejny, wielki krok w stronę otwartości danych. Oznacza to nie tylko wolność przeglądania, ale również wykorzystywania wyliczeń ECMWF, zgodnie z warunkami licencyjnymi. Dane dostępne są na licencji Creative Commons (CC-BY 4.0).

Łatwiejszy jest także dostęp do historycznych danych z systemu MARS (Meteorological Archival and Retrieval System) – największej tego typu biblioteki meteorologicznej na świecie. Poza archiwalnymi prognozami, posiada ona w swoich zasobach dane klimatologiczne, synoptyczne. czy wyniki badań i eksperymentów naukowych. Dzięki tym danym można rozwijać między innymi systemy prognozowania w oparciu o uczenie maszynowe, analizować zmiany klimatu, czy poprzednie, poważne incydenty pogodowe. Podobnie jak z danymi operacyjnymi, również uwolnienie bazy MARS jest częścią szerszej kampanii, mającej na celu zwiększenie wykorzystania danych pogodowych. Jest to szczególnie istotne w dobie zmian klimatu i klęsk żywiołowych.

Model ECMWF ma dużo większą dokładność niż amerykańskie, globalne modele pogodowe. ECMWF posiada krok czasowy godzinny w krótkim i trzygodzinny w średnim czasie prognozy. Generuje również prognozy sezonowych anomalii, prognozy aktywności sezonu cyklonów tropikalnych, czy szacuje potencjalne trasy centrum huraganów. Rozdzielczość danych to 13×13 km. Mapy modelu ECMWF dostępne są na stronie OpenCharts w aplikacji webowej ECMWF Apps. Dostęp nie wymaga konta, ani opłat. Z kolei dostęp do bazy MARS jest na życzenie.

Zdjęcie ilustracyjne: ECMWF
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group