Dynamiczna aura i silny wiatr w Polsce. Powieje do 100 km/hDynamiczna aura i silny wiatr w Polsce. Powieje do 100 km/h

Modele pogodowe podtrzymują, że w Polsce pojawi się silny wiatr. Powieje nawet do 100 km/h. O ile intensywne opady śniegu, które wystąpią pod koniec tygodnia w północnej części kraju mogą powodować duże zakłócenia w ruchu kołowym, kolejowym czy lotniczym, tak silny wiatr dodatkowo będzie mógł łamać gałęzie, czy uszkadzać linie energetyczne. Gdzie spodziewamy się najsilniejszych porywów? Analizujemy modele pogodowe.

Za zmianę w pogodzie odpowiedzialne będą niże o atlantyckim pochodzeniu. To one najczęściej powodują, że w okresie jesienno- zimowym w Polsce pojawiają się potencjalnie groźne zjawiska pogodowe. Tak będzie i tym razem. Szczególnie da się to odczuć w środę i czwartek. Dość mocno wiać będzie także na nizinach. Nie wykluczone, że pojawią się też pierwsze tegoroczne burze.

Silny wiatr w Polsce. Powieje do 100 km/h

W środę nad wodami Bałtyku przemieszczać się będzie układ niskiego ciśnienia “AXEL”. Zgodnie z najnowszymi prognozami poszczególnych modeli pogodowych, w środę w Polsce powieje nawet do 100 km/h. Jest jednak pewna rozbieżność między modelami pogodowymi. O ile model ECMWF zakłada najsilniejsze porywy w górach, tak z kolei model GFS czy UM zakładają że silnie wiać będzie i w górach i na Wybrzeżu. Dodatkowo przez prawie cały dzień będzie padać deszcz. Wiatr zacznie się wzmagać na zachodzie już w godzinach porannych. IMGW już teraz planuje wydać odpowiednie ostrzeżenia pogodowe, zarówno dla Polski północnej, jak i południowej.

Tak wyglądają prognozowane porywy wiatru na środę, 4 stycznia według modeli ECMWF i GFS:

porywy wiatru środa 4 styczeń 2023
Prognozowane porywy wiatru w środę, 4 stycznia 2023. Model: ECMWF
porywy wiatru środa 4 styczeń 2023
Prognozowane porywy wiatru w środę, 4 stycznia 2023. Model: GFS

Wietrznie także w czwartek. Lokalnie może zagrzmieć

Wietrznie będzie też w najbliższy czwartek. Na nizinach wiatr w porywach może przekraczać 70- 80 km/h. Wiele wskazuje na to, że najsilniej powieje w centrum i na północnym- zachodzie Polski. Ze względu na bliskość układu niskiego ciśnienia, oraz pojawienie się niewielkiej niestabilności, nie wykluczone, że lokalnie zagrzmi. Same burze nie powinny być zbyt intensywne, a ich czas życia na ogół będzie dość krótki. Opady i silny wiatr zaczną zanikać w godzinach wieczornych. Najdłużej wiać będzie na Podkarpaciu. Sieć Obserwatorów Burz wyda odpowiednią prognozę burzową, o ile będzie to konieczne.

niestabilność cape czwartek
Prognozowana ilość energii dostępnej drogą konwekcji. Model: SWISS HD 4×4
porywy wiatru czwartek 5 styczeń 2023
Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 5 stycznia 2023. Model: ECMWF
porywy wiatru czwartek 5 styczeń 2023
Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 5 stycznia 2023. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group