Cyklon ZOLTAN (Pia) zmierza do Polski. To on przyniesie wichurę i wiatr osiągający w porywach 100 km/h, głównie na Wybrzeżu i w górach. Na nizinach także będzie silnie wiać, do 90 km/h, a lokalnie także więcej. Przed nami dynamiczne godziny. Silny wiatr może powodować punktowe szkody materialne i przerwy w dostawach prądu. Co mówią najnowsze prognozy ?
Godziny dzielą nas od dotarcia do kraju wichury. Cyklon ZOLTAN (Pia) powstał już jakiś czas temu i jest widoczny na mapach satelitarnych. Przyniesie on dynamiczną aurę – silny wiatr, opady od deszczu po śnieg (lokalnie intensywne), a także nie wykluczone są, towarzyszące mu burze. Co dziś mówią najnowsze prognozy ? Sprawdzamy.
Cyklon ZOLTAN zmierza do Polski
Cyklon (niż) ZOLTAN otrzymał także od DWD (niemiecka służba meteorologiczna) imię Pia. Niemcy określają ten głęboki niż jako orkan, jednak :
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, orkan to gwałtowny, silny wicher, zwykle połączony z burzą; huragan, nawałnica. Meteorologicznie określany jest tak głęboki układ niżowy, który generuje wiatr stały o prędkości 33 m/s (118 km/h), lub silniejszy. Jest to jednak dość potoczne określenie, zapożyczone z języków germańskich (najpewniej z niemieckiego), aby określić wyjątkowo silny sztorm z wiatrem o sile huraganu (12 stopni w skali Beauforta). Wiatr o tak dużej sile nad Polską zdarza się raz na kilka lat.
Będziemy się dlatego posługiwać nazwą niż lub cyklon. To właśnie układ niskiego ciśnienia odpowiedzialny będzie za to, że w Polsce pojawi się się wichura, a miejscami silny wiatr do 100 km/h. W górach i miejscami nad Bałtykiem wiatr może być jeszcze silniejszy.
Cyklon ZOLTAN przyniesie silne i bardzo silne porywy wiatru, które będą mogły powodować liczne szkody materialne czy szkody w drzewostanie, a także opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Mogą się pojawić także burze – pierwsze już w nocy ze środy na czwartek i w czwartek. Całe spektrum zjawisk, których można się spodziewać powodować też będzie utrudnienia w komunikacji – zarówno drogowej, jak i kolejowej i lotniczej. Jeśli planujecie podróżować w okresie około świątecznym, należy wziąć to pod uwagę.
Trzy wiodące, globalne modele pogodowe, czyli amerykański GFS, europejski ECMWF i niemiecki ICON zgodnie przewidują silną wichurę, która rozpocznie się najpewniej wieczorem w czwartek (21 grudnia). Najpewniej spodziewamy się kilku fal wiatru w okresie od 21. do 25. grudnia.
Pierwsza ma nadejść wieczorem, lub w nocy z 21. na 22 grudnia. Model ECMWF przewiduje na południowym zachodzie porywy do 80 km/h, na wybrzeżu do 100, a na pozostałym obszarze kraju do 60-70 km/h. W podobnym tonie wypowiada się niemiecki ICON, jednak ten zwiększa prawdopodobieństwo silniejszego wiatru (ponad 110 km/h) na wybrzeżu, zwłaszcza na wschodzie Zatoki Gdańskiej, oraz w Sudetach. Z kolei GFS przewiduje w praktycznie całej zachodniej, centralnej, południowej i w części północnej Polski wichurę do 90 km/h. Nie wykluczone, że wraz z silnym wiatrem pojawią się burze, czy miejscami intensywne opady.
Poniżej wyliczenia modelu ECMWF na czwartek i piątek:

Jak przygotować się przygotować na wystąpienie silnego wiatru?
Wichura. Jak się przygotować? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Podczas wichury:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Po wichurze:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
