Cyklon tropikalny na Morzu Czarnym. Pierwsza taka sytuacja od latCyklon tropikalny na Morzu Czarnym. Pierwsza taka sytuacja od lat

Cyklon tropikalny rozwinął się w ostatnich dniach na Morzu Czarnym. To pierwsza taka sytuacja od lat! Ze względu na wysoką temperaturę wody, omawiany układ niskiego ciśnienia przynosi silny wiatr oraz miejscami intensywne opady deszczu i burze. Jak będą wyglądały kolejne dni? 

Ostatni raz z cyklonem tropikalnym nad Morzem Czarnym mieliśmy do czynienia w 2002 roku, a więc 22 lata temu. To pokazuje także z jak rzadkim zjawiskiem mamy obecnie do czynienia. Niż, który od kilku dni znajduje się na Morzu Czarnym przynosi punktowo silne opady deszczu, silny wiatr oraz burze. Jaki los czeka ten układ niskiego ciśnienia w najbliższych dniach?

Cyklon tropikalny na Morzu Czarnym

Cyklon, czyli układ niskiego ciśnienia, który znajduje się w zachodniej części Morza Czarnego przynosi od kilku dni silne opady deszczu, silny wiatr, oraz burze. Dotykają one między innymi Gruzji czy Turcji. Sam niż nie jest zbyt głęboki. Aktualnie jego ciśnienie wynosi około 1010 hPa. W najbliższym czasie powinien on ulegać degradacji i w okolicach środowego wieczoru całkowicie zaniknąć.

O szansach na jego rozwój można było czytać już kilka dni temu. To kolejny dowód na to, że aktualne modele pogodowe mogą z powodzeniem pomagać w prognozowaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ściana burz nad północno-zachodnią Gruzją, związana z cyklonem znad Morza Czarnego. Fot. Robert Marcinowicz/INCUS Meteo

Zmiany klimatu są faktem

Zmiany klimatu są niepodważalnym faktem, potwierdzonym przez szeroki konsensus naukowy. Średnia globalna temperatura wzrosła o około 1°C od końca XIX wieku, co wiąże się z działalnością człowieka, w szczególności emisją gazów cieplarnianych. Topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz oraz coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, fale upałów czy powodzie, są bezpośrednimi dowodami na postępujące ocieplenie planety. Badania geologiczne i dane historyczne również wskazują, że tempo tych zmian jest bezprecedensowe.

Grafika ilustracyjna: EUMETSAT / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group