Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W kolejnych godzinach i dniach w Polsce ponownie dominować będzie dynamiczna aura. Miejscami wiatr w porywach może osiągać i przekraczać 90 km/h, a miejscami powieje ponad 100 km/h. Niewykluczone są także burze. Gdzie obowiązują żółte i pomarańczowe alerty?
IMGW wydał kolejne alerty pogodowe. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują w prawie całej Polsce. Pierwsze ostrzeżenia obowiązują od godzin nocnych. W kolejnych dniach IMGW planuje wydawanie następnych ostrzeżeń i alertów pogodowych.
Cyklon “Jitka” (Jocelyn) i silny wiatr w Polsce. Są ostrzeżenia pogodowe IMGW
W związku z prognozowanym silnym wiatrem, IMGW wydało alerty pogodowe. Zdecydowano się na uwzględnienie alertów pogodowych pierwszego stopnia i drugiego.
Ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia obowiązuje w województwach: zachodniopomorski, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, częściowo w woj. kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim. W ostrzeżeniu czytamy, że prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie możliwe burze z porywami wiatru do 100 km/h.
Ostrzeżenia obowiązują od środy, 24 stycznia od godziny 3:00 do czwartku, 23 grudnia do godziny 3:00.
Ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia obowiązuje w pozostałej części kraju, na prawie wszystkich województw i powiatów. Wyjątkiem est całe woj. podlaskie, które nie zostało objęte alertem W ostrzeżeniu czytamy, że prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie możliwe burze.

Prognoza zagrożeń IMGW
W kolejnej części bieżącego tygodnia IMGW przewiduje wydawanie kolejnych alertów. Prognoza zagrożeń obejmuje cały kraj. Na ten moment dotyczy ona silnego wiatru, roztopów, oblodzenia i intensywnych opadów śniegu.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW-PIB / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
