Coraz więcej grzybów w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?Coraz więcej grzybów w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?

Coraz więcej grzybów pojawia się w Polskich lasach. Aura jest dość łaskawa, zwłaszcza jeśli chodzi o temperatury. Media społecznościowe obiegają kolejne zdjęcia wielkich koszy czy wiader wypełnionych grzybami. Sytuacja w najbliższych dniach zdaje się być korzystna – jak wynika z prognozy modeli numerycznych, wilgoci i umiarkowanej temperatury nie zabraknie. Sprawdzamy, gdzie obecnie jest najwięcej grzybów w Polsce!

Jesień nieodłącznie kojarzy się z grzybobraniem. Dla wielu to okazja do relaksu i spędzenia kilku godzin na poszukiwaniu ulubionych grzybów, a późniejsze suszenie i zapach, który temu towarzyszy są nieodłącznym elementem niemal każdego grzybobrania. Dla niektórych grzybobranie może być jedynym obcowaniem z dziką przyrodą od wielu miesięcy, z dala od zgiełku miasta. Nie dziwi zatem fakt, że ludzie tak poszukują informacji, gdzie znajdziemy najwięcej grzybów.

Coraz więcej grzybów w Polskich lasach

Już od kilkunastu dni w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej doniesień o zbiorach grzybów. Ludzie na wieść o tym poszukują także informacji o typie zbieranych grzybów (bo niektórzy wolą tylko prawdziwki czy podgrzybki), ich ilości i miejscu występowania.

 

Gdzie jest największy wysyp grzybów?

Jak wynika z danych portalu grzyby.plnajwięcej grzybów można obecnie znaleźć na południu i miejscami na północy kraju. W najbliższym czasie ilość spływających doniesień będzie rosła, wraz z rosnącą ilością zbiorów.

Tak prezentuje się mapa występowania grzybów, przygotowana przez grzyby.pl:

coraz więcej grzybów
Aktualne występowanie grzybów w Polsce. Źródło: Grzyby.pl

Jak wygląda prognoza zbiorów na najbliższe dni? Sytuację ocenia synoptyk grzybowy z portalu grzyby.pl:

Nadal słabo ale trend się odwraca. Drgnęło. Pierwszy tydzień jesieni. Dzień ma już poniżej 12h, jasna część dnia ok. 13h. Można wstać o w miarę “normalnej godzinie” i zobaczyć świt 🙂

Tegoroczny sezon nie będzie równy. Jednym dużo, drugim mało. Są pierwsze przesłanki wskazujące na rychły jesienny wysyp. Jak rychły? W różnych częściach kraju od kilku dni (okolice najbliższego weekendu i początek przyszłego tygodnia) do dni kilkunastu – pierwszy pełny weekend październikowy (7-8.10) i kolejny tydzień. Z przewagą późniejszego okresu.

Długoterminowe prognozy pogody nadal korzystne. W przeciągu 2 najbliższych tygodni większe opady tylko na północy Polski. Na razie istotniejsze jest to, co już zdążyło popadać, a z tym jest różnie, najlepiej na południu Polski.

Temperatury w sam raz. Pierwsze przymrozki mają wystąpić w weekend 7-8.10, ale to bez większego znaczenia, bo przy nagrzanej glebie przymrozki mają bardziej walor pobudzający tworzenie owocników grzybów, niż hamujący.

Pogodę do końca tygodnia sprawdzicie tu:

Ciepła końcówka tygodnia, w weekend ochłodzenie i opady

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group