Coraz gorsza jakość powietrza w PolsceCoraz gorsza jakość powietrza w Polsce

Chłodna, a miejscami mroźna aura spowodowała, że spadła jakość powietrza w Polsce. W praktycznie całym kraju sieć czujników należących do firmy Airly pokazuje średnią, a miejscami wręcz złą jakość powietrza. Biorąc pod uwagę prognozowane w najbliższym czasie temperatury i brak większych szans na silniejszy wiatr, sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie większej poprawie.

Nie spodziewamy się w najbliższym czasie dużego ocieplenia w naszym kraju. Oznacza to tyle, że trudniej będzie oddychać czystym powietrzem. Niestety, już wyraźnie widać, że w wyniku wysokich kosztów zakupu opału na zimę i chłodniejszej końcówki listopada niż w minionych latach, ludzie ogrzewają swoje mieszkania paląc paliwem złej jakości, a często wręcz paląc śmieciami czy oponami.

Coraz gorsza jakość powietrza w Polsce

Ze względu na panujące niskie temperatury, zdecydowanie wzrosła ilość emitowanych pyłów PM10, PM2,5 czy PM1 do atmosfery. Brak silniejszego wiatru, oraz obecne zamglenia powodują, że w prawie całym kraju panuje średnia, a miejscami wręcz zła jakość powietrza. Dziś rano najgorsza sytuacja była w województwach śląskim i małopolskim, a miejscami także na Pomorzu. Najlepiej sytuacja wyglądała na południu Podkarpacia. Nie spodziewamy się póki co poprawy sytuacji.

zła jakość powietrza w polsce mapa airly
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org

Co nas czeka zimą?

W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.

Grafika ilustracyjna: / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group