Ciepło, lokalne opady i burze. Prognoza na weekendCiepło, lokalne opady i burze. Prognoza na weekend

Drugi weekend sierpnia, będzie dość ciepły, ale z lokalnymi opadami i burzami. Część z nich będzie gwałtowna. W niedzielę na zachodzie i północnym zachodzie pojawi się upał – termometry pokażą powyżej 30 stopni. Gdzie dokładnie może spaść deszcz i gdzie zagrzmi? Szczegóły znajdziecie w naszej cyklicznej prognozie pogody na weekend.

Mijający tydzień pozwolił nam odpocząć od gwałtownych zjawisk pogodowych, czy silnego upału. Nocami było miejscami dość chłodno, można by rzec – jesiennie. Teraz się to jednak zacznie zmieniać. Kolejny tydzień to wzrost temperatury, powracający upał i burze.

Opady i burze na południu

Wyliczenia modeli pogodowych sugerują, że w sobotę opady i burze możliwe będą na południu Polski. Szczególnie narażone będą obszary górskie – tam ewentualne komórki ,wspomagane orografią (ukształtowaniem terenu) mogą być śmiertelnie niebezpieczne. W górach pogoda zmienia się błyskawicznie. Należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu górskich wędrówek i wycieczek. Na pozostałym obszarze kraju sporo chmur. Szanse na przejaśnienia pojawią się na północy i częściowo na zachodzie. Nocą padać i grzmieć będzie mogło na Podkarpaciu i w Małopolsce, w późniejszych godzinach nie wykluczone że także na Lubelszczyźnie. W takich warunkach obserwacja maksimum aktywności roju perseidów może być mocno utrudniona, a wręcz niemożliwa.

zachmurzenie opady sobota 13 sierpnia
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 13 sierpnia 2022 r. Model: ECMWF

Sobota będzie dość ciepła. W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej czy na Pomorzu i Kujawach termometry mogą wskazywać 29- 31 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie w centrum, 26-28. Na wschodzie to już maksymalnie 26 stopni, a na południu i południowym wschodzie termometry pokażą 20-24 stopnie. W Tatrach temperatura może spaść poniżej 18 kresek. Nocą najcieplej będzie na zachodzie – do 20 stopni. Na pozostałym obszarze od 14 na Pomorzu przez 16 w centrum, po 18 na wschodzie i częściowo na zachodzie Polski.

temperatura sobota 13 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 13 sierpnia 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela z większą ilością deszczu i burz

Ostatni dzień drugiego tygodnia sierpnia to więcej opadów i burz. Zagrzmieć i popadać będzie mogło prawie wszędzie, z wyłączeniem północnej Polski i zachodu kraju. Lokalnie opady mogą być intensywne, nie wykluczone, że burze będą się łączyć w trwalsze struktury konwekcyjne. Szczegółowa prognoza pojawi się na profilach należących do Sieci Obserwatorów Burz. Pod wieczór opady i burze będą zanikać. W nocy bez opadów, ale ze sporą ilością chmur.

zachmurzenie opady niedziela 14 sierpnia
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 14 sierpnia 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela na przeważającym obszarze Polski także będzie bardzo ciepła. W Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej termometry mogą pokazać powyżej 30 stopni Celsjusza. Na Pomorzu i na Warmii i Mazurach temperatura wyniesie 26-28 stopni. Chłodniej, do 24 stopni na Pomorzu Gdańskim. Najniższą temperaturę zanotują mieszkańcy Polski południowo wschodniej. Tam na termometrach od 18 stopni w górach po maksymalnie 20-22 kreski powyżej zera. Nocą w całym kraju od 16 do 20 stopni. Najchłodniej będzie na obszarach górskich, 14-16 stopni Celsjusza.

temperatura niedziela 14 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 14 sierpnia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group