Chiny neutralne klimatycznie

Mogłoby się wydawać, że Chiny są ostatnim krajem, który przejmuje się zmianami klimatu, czy emisją gazów cieplarnianych. Jak się jednak okazało, to myślenie jest błędne! We wtorek (22.09) prezydent Chin, Xi Jinping zapowiedział, że Chiny będą neutralne klimatycznie i emisyjnie do 2060 roku, a szczyt emisji gazów cieplarnianych z jego kraju nastąpi do 2030 roku! To bardzo mocna deklaracja, która szczególnie mocno uderza w Stany Zjednoczone, które stają się najmniej ekologicznym krajem świata.

Obecnie największy emiter gazów cieplarnianych, a za 40 lat jeden z najbardziej zielonych krajów świata! Prezydent Chin, Xi Jinping zapowiedział przyspieszenie realizacji chińskich deklaracji do Porozumienia Paryskiego. To również pierwsza, konkretna deklaracja odnośnie dekarbonizacji Chin. Nastąpiło to dosłownie chwilę po tym jak prezydent Trump określił Chiny krajem “szerzącym zanieczyszczenia”.

Chiny będą neutralne klimatycznie!

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Jinping jasno zdeklarował się odnośnie dekarbonizacji Chin. Mimo wcześniejszego ignorowania sprawy, po raz pierwszy reprezentant rządu Chin przedstawił konkretny harmonogram redukcji emisji i później neutralności emisyjnej kraju. Zakłada on przygotowania do dekarbonizacji już w najbliższych latach, stopniową modernizację przemysłu i rozbudowę sieci elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ma również zostać rozbudowana sieć pomiarowa i badawcza, monitorująca jakość powietrza w kraju, oraz poziom emisji. Xi Jinping jednocześnie wezwał inne kraje do zwiększenia nacisku na zieloną transformację w erze po-COVIDowej.

Deklaracja Xi Jinpinga, według której Chiny staną się neutralne klimatycznie do 2060 roku nastąpiła krótko po tym, jak Donald Trump na tym samym posiedzeniu określił Porozumienie Paryskie, podpisane przez niemal 200 krajów, “jednostronnym, bezproduktywnym porozumieniem”. Stwierdził także, że Chiny “szerzą zanieczyszczenie”. Ten sam Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, określił zmiany klimatu jako “spisek” i w 2017 roku wypowiedział podpisane przez USA Porozumienie Paryskie. Teraz Stany Zjednoczone pozostają osamotnione na scenie krajów negujących zmiany klimatu.

Za równo USA, jak i Chiny zostały w tym roku nawiedzone przez klęski żywiołowe, bezpośrednio związane ze zmianami klimatu. W Stanach Zjednoczonych ten rok przyniósł najbardziej aktywny sezon huraganów w historii obserwacji. Z kolei Chiny borykają się z najsilniejszymi powodziami od 30 lat.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group