Atak zimy? Wbrew niektórym mediom, nie prędkoAtak zimy? Wbrew niektórym mediom, nie prędko

W ostatnich dniach w mediach pojawiła się kolejna porcja wątpliwej jakości newsów o tym, że czeka nas “atak zimy”. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, clickbaitowe tytuły mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Liczą się kliknięcia, a nie rzetelne dziennikarstwo. Wszystkich jednak uspokajamy. Żadnego potężnego “ataku zimy” nie widać, choć faktycznie zrobi się chłodniej a lokalnie może spaść śnieg.

Regularnie na łamach IncusMeteo piszemy o kolejnych pogodowych clickbaitach. Regularnie też wskazujemy, jak zły wpływ ma to na zaufanie do prognoz pogody czy osób się tym zajmujących. Zamiast rzeczowo informować o tym, co może się zdarzyć, popularne portale w imię zarobku publikują najbardziej skrajne prognozy, nie tłumacząc przy tym zupełnie nic – co może się stać ani nie informując, że szokująca prognoza z nagłówka jest skrajna, a szanse na jej spełnienie, niewielkie.

Atak zimy nie prędko

Jedno jest niemal pewne. W najbliższym czasie zrobi się nieco chłodniej, wraz z możliwymi przymrozkami w nocy i licznymi mgłami. W przyszłym tygodniu w okolicach piątku możliwe będą opady śniegu na nizinach. Jeszcze wczoraj prognozowany był śnieg w centrum i na północy, obecnie jest to głównie zachód. Warto jednak od razu zaznaczyć, że to termin dość odległy, a wyliczenia będą podlegać kolejnym korektom. Jeśli scenariusz ten będzie się utrzymywać, na pewno będziemy jeszcze o tym pisać na łamach IncusMeteo.

Jeśli chodzi o temperaturę, poza modelami pogodowymi IMGW także wskazuje na to, że zrobi się chłodniej. Nie wynika z tego jednak, aby groziły nam potężne mrozy. Nic nie wskazuje także na silne i rozległe opady śniegu.

IMGW opublikował też najświeższą prognozę na najbliższe miesiące. Według niej grudzień, styczeń i luty mają być w normie termicznej.

Mamy także nadzieję, że informacje taka, jak pokazana ta przez Jarosława Turałę, znanego prognostę i popularyzatora meteorologii, będą pokazywać się rzadziej. A jeśli się pojawią, to będą także i na łamach IncusMeteo piętnowane.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group