alert IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje alert pogodowy przed marznącymi opadami i oblodzeniem niemal w całej Polsce. Opady śniegu i mrozy w ostatnich dniach, oraz rozpoczynająca się powoli odwilż tworzą idealne warunki do powstania szklanki na drodze, czy opadów marznącego deszczu. Ostrzeżenia wydano na okres najbliższych kilku dni.

IMGW ostrzega przed marznącym deszczem i oblodzeniem w najbliższych dniach. Trudne warunki drogowe mają wystąpić w ciągu najbliższej doby (poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek) w niemal całym kraju. W następnych dwóch dniach gołoledź może nadal występować w górach, oraz w województwie zachodniopomorskim. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy, jednak oblodzenie może także uszkadzać linie energetyczne czy gałęzie. Niebezpiecznie zrobi się także na chodnikach. Ciężkie warunki pogodowe mogą mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów czy samolotów.

Alert IMGW przed gołoledzią

IMGW wydało w niedzielę (20.11) dla Polski alerty przed dwoma zjawiskami – oblodzeniem i marznącymi opadami. Ostrzeżenie przed marznącym deszczem obowiązuje w poniedziałek (21.11) w ciągu dnia, oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (21/22.11) dla całości województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Dodatkowo alert obejmuje południe województw lubuskiego, wielkopolskiego, oraz centrum i południe województwa mazowieckiego. Z kolei w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzkim prognozowane jest oblodzenie.

We wtorek oblodzenie może wystąpić na Dolnym Śląsku, w powiatach kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, świdnickim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jaworskim, karkonoskim, złotoryjskim, lwóweckim, lubańskim i w Jeleniej Górze, oraz Wałbrzychu. Marznące opady z kolei mogą się pojawić w małopolskich powiatach tatrzańskim, nowotarskim i suskim, górnośląskich powiatach żywieckim, bielskim, cieszyńskim i w Bielsku Białej, oraz w województwie zachodniopomorskim. Środa z kolei może przynieść marznący opad na Pomorzu Zachodnim. Na czwartek IMGW nie przewiduje alertów.

Warto pamiętać o tym, że jest to prognoza zagrożeń, a aktualnie (stan na 10:50) nie obowiązują żadne alerty.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group