1/3 kraju pod wodą. Potężna powódź w Pakistanie1/3 kraju pod wodą. Potężna powódź w Pakistanie

Pakistan przypomina obecnie jedno wielkie jezioro, a 1/3 powierzchni kraju znajduje się pod wodą. Niestety, zagrożone jest życie blisko 50 milionów osób. Wielka woda cały czas stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Co takiego się wydarzyło, że kraj znalazł się w takim położeniu? Wyjaśniamy.

Od początku czerwca w rejonie występuje wilgotny, letni monsun, przynosząc katastrofalną w skutkach, potężną powóź w Pakistanie. Woda pustoszy kraj – tysiące kilometrów terenów zostało zalanych, ogromna ilość domów i infrastruktura zostały zniszczone. Ucierpiały też hodowle. Powódź ta została określona “najgorszą w historii”. Do tej pory zginęło ponad 1100 osób. Na odbudowę infrastruktury i bieżącą pomoc potrzeba co najmniej 10 miliardów dolarów.

Potężna powódź w Pakistanie

Ilość wody, która spadła w ostatnim czasie szacowane są na ponad 500 procent więcej niż zwykle. Stacje pomiarowe odnotowują rekordy miesięczne. Przykładowo na stacji w Padidan zanotowano 1228 mm opad deszczu, przy normie wynoszącej 46 mm. Najgorsze jest jednak to, że to nie koniec mokrego okresu. Spodziewane są kolejne opady, które pogorszą i tak złą sytuację. Należy też dodać, że Pakistan posiada głowice jądrowe. Nie są dostępne informacje czy szkody obejmują obiekty wojskowe.

Na zdjęciach satelitarnych udostępnionych przez NASA wyraźnie widać, jak wielka ilość powierzchni kraju znajduje się pod wodą:

pakistan powódź
Pakistan na zdjęciu satelitarnym z dnia28.08.2022 Źródło: earthobservatory.nasa.gov

W maju infrastruktura załamała się z powodu innego rodzaju powodzi. Tygodnie intensywnego upału gwałtownie stopiły lodowiec w północnej części kraju, posyłając strumień wody w dół rzeki i powodując zniszczenie mostu Hassanabad.

Raport sytuacyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​prawie 800 000 zwierząt gospodarskich, które są ważnym źródłem pożywienia i środków do życia dla Pakistańczyków, zginęło podczas powodzi monsunowych. Dotknęło to również około 2 miliony akrów upraw i sadów.

https://twitter.com/ali_zarwan/status/1565643381920993287

Władze Pakistanu obawiają się, że powrót do normalności zajmie lata, twierdząc, że tegoroczna katastrofa pogodowa jest gorsza niż w 2010 r., kiedy powodzie monsunowe spowodowały śmierć 1700 osób.

Większość środkowego i północnego Pakistanu miała 200-600% normy opadów, do ponad 1000% normalnych opadów w południowym Pakistanie – powiedział Nicholls, prognosta Accuweather dodając, że deszczowa pogoda jest powszechna w czasie trwania La Niña. Karaczi w Pakistanie doświadczyło aż 1,397% normy opadów deszczu w lipcu tj. 248 mm, w porównaniu z normalnym opadem wynoszącym 18 mm.

Takich zjawisk będzie więcej

Najpierw bardzo wczesne upały a następnie powódź. To kolejny namacalny dowód na zmiany klimatu zachodzące także w tamtej części globu. Będą one coraz poważniejszym zagrożeniem dla ludzi a ich skutki mogą być trudne do opanowania i odwrócenia. Pakistan znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, które najbardziej narażone są na zmiany klimatu. Pojawiają się tam liczne fale upałów, pożary lasów czy liczne powodzie – w tym monsunowe. Według ostatnich danych, temperatura w marcu przekroczyła normę o 10 stopni Celsjusza, stając się najcieplejszym marcem od 120 lat. Już w kwietniu temperatura miejscami przekroczyła 50 stopni. Niestety, takie zmiany będą coraz częstsze i bardziej wyraźne, także w naszych szerokościach geograficznych.

Chcielibyśmy także zaznaczyć, że redakcja IncusMeteo wierzy w naukę i wierzy nauce. Zmiany klimatu obserwowane na całym globie da się zmierzyć i co najważniejsze – zbadać. Są one skutkiem działalności człowieka i tym, jak zatruwamy naszą planetę. Na łamach naszego portalu nie będą się pojawiać twierdzenia nie poparte naukowymi badaniami.

Grafika ilustracyjna: Zarwan Ali / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group